Emziren annelerin E-sağlık okuryazarlığı düzeyinin bebek beslenmesi tutumuna etkisi
The effect of e-health literacy level of nursing mothers on baby nutritional attitude
  1. Tez No: 649944
  2. Yazar: GÜLAY UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, emziren annelerin e-okuryazarlık düzeylerinin bebek beslenmesine tutumuna etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı nitelikteki araştırmanın örneklemini, 15 Nisan –15 Temmuz 2019 tarihleri arasında Nevşehir Devlet Hastanesi, Özel Versa Hastanesi ve Nevşehir Ürgüp Toplum Sağlığı Merkezi çocuk polikliniğe başvuran, 0-24 aylık bebeği olan, bebeğini emziren ve Türkçe konuşup anlaşabilen, internetten sağlık ile ilgili konularda arama yapan, iletişim engeli ve psikiyatrik sorunu olmayan, çalışmaya katılmayı kabul eden 182 anne oluşturmuştur. Araştırma verileri, tanımlayıcı veri toplama formu, Iowa Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği ve E-sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, (One way) Anova testi, Scheffe testi, pearson korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalaması 28,10±5,08'dir. Annelerin %67,6'sının lise ve üzeri eğitim düzeyinde olduğu, %47,8'inin bir çocuk sahibi olduğu, %51,6'sının sadece anne sütü ile bebeğini beslediği ve %69,2'sinin bebek beslenmesi hakkında kaynak olarak interneti kullandığı belirlenmiştir. Annelerin E-Sağlık Okuryazarlığı ölçeği puan ortalaması 29,132±4,405 ve Bebek Beslenme Tutumu ölçeği puan ortalaması 66,033±5,734 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the effect of e-literacy levels of nursing mothers on the attitude of infant feeding. The universe of the research, which is descriptive, cross-sectional and relationship-seeking, was applied to the Nevşehir State Hospital, Private Versa Hospital and Nevşehir Ürgüp Community Health Center child clinic between the dates of 1 March - 1 June 2019. It consisted of 182 mothers who searched health related issues on the internet, did not have a communication barrier or psychiatric problem, and agreed to participate in the study. Research data were obtained through descriptive data collection form, Iowa Infant Nutrition Attitude Scale and E-health Literacy Scale. Percentage, mean, standard deviation, t-test, (One way) Anova test, Scheffe test, pearson correlation and regression analysis were used to evaluate the data obtained in the research. The average age of women participating in the study is 28.10 ± 5.08 and 67.6% of the mothers have a high school or higher education level, 47.8% have a child and 51.6% breastfeed their babies only with breast milk and 69.2% use the internet as a source for baby nutrition. It has been identified. E-Health Literacy Scale score average of the mothers was 29,132 ± 4,405 and mean score of Baby Nutrition Attitude Scale was 66,033 ± 5,734.