Meme kanseri vakalarında malondialdehit (MDA) tayini
- Tez No: 40582
- Danışmanlar: PROF.DR. BALKAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmamızda meme kanseri teşhisi konulmuş 59 hasta birey ile 59 sağlıklı bireyin serum malondialdeh.it (MDA), kolesterol, trigliserit, Ürik asit ve albumin düzey leri tayin edildi. Yas, menopozal durum, menopoz yası, kuatelet indeksi (kg/m2), ilk doğum yası, bebek emzirme sllresi, kalıtsal kanser anamnezi, metastaz, kemoterapi, sigara ve alkol kullanma alışkanlığı, diyet alışkanlığı ve yag tüketimi gibi faktörlerin serum MDA düzeyleri üzerine olan etkisi istatistiksel olarak değerlendirildi. Hasta grubunun ortalama MDA düzeyi 6.81±1.32 nmol/mL olarak bulun du. Bu artış kontrol grubuna göre (ortalama 3.65+0.89 nmol/mL) istatistiksel olarak anlamlıdır. Yas gruplarına göre yapılan değerlendirmede meme kanserli hastaların kont rollerine göre MDA düzeyleri yüksek bulundu. Premenopozal ve postmenopozal hasta gruplarında da yüksek MDA düzeyleri belirlendi. İlk doğum yasına göre de hasta gruplarında yük sek MDA düzeyleri belirlendi. Bebek emzirme süresinin MDA düzeylerine etkisi incelendiğinde hic emzirmeyen hasta gru bunun bebeğini 1 yıldan daha uzun süre emziren hasta grubuna göre daha düşük MDA düzeyine sahip olduğu bulundu. Bebeğini 6 ay emziren hasta grubunun da bebeğini 1 yıldan daha uzun süre emziren hasta grubuna güre daha düşük MDA düzeyine sahip olduğu bulundu. Sigara içme alışkanlığına göre meme kanserli hasta grubunda yüksek MDA düzeyleri belirlendi.Meme kanserli hastalarda yeşil, meyve ile beslenen hastala rın hamurlu gıda ile beslenen hastalara güre anlamlı derece de düsUk MDA düzeyleri belirlendi. Tüketilen yag tiplerine göre hasta grubunun MDA düzeyleri arasında anlamlı bir iliş ki bulunamamış, ancak hasta grubunda kontrollere göre yüksek MDA düzeyleri saptanmıştır. Meme kanserli hasta grubunun MDA düzeyleri ile kolesterol düzeyleri arasında (r=0.11) ve tri- gliserit düzeyleri arasında (r=0.23) ve MDA düzeyleri ile ürik asit düzeyleri arasında (r=-0.02) ve albumin düzeyleri arasında (r=0.06) korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, serum malondialdehyde (MDA), cholesterol, triglyserides, uric acid and albumin levels of 59 patients who were diagnosed with breast cancer and 59 healthy people were measured. The effects of factors such as age, menopausal status, menopausal age, quetelet index (kg/m2 ), age at first birth, breast feeding, inherited cancer history, metastasis, chemotherapy, smoking and drinking habits, dietary habits, dietary fat consumption on serum MDA levels were evaluated statistically. The average MDA levels of the patient group was found as 6.81±1.32 nmol/mL. This increase is statistically meaningful according to control group (average 3.65±0.89 nmol/mL). In the evaluation carried out according to age groups MDA levels of patients with breast cancer were found higher than those of controls. In premenopausal and postmenopausal patient groups, high MDA levels were established. Also that according to age at first birth MDA levels of patients with breast cancer were found high. When the effects of period of breast feeding on MDA levels were examined, the patient group who has never breast feeding had a lower MDA levels compared with the patient who had breast feeding her infant more than 1 year. According to smoking habits, in the patient group with breast cancer, high MDA levels were established. In the patients who had breast cancer, the patient who were nourished with green-yellow vegetables and fruits, compared to patients who were nourished with pastry food had meaningfully low levels of MDA. There was not a meaningful relation among the MDA levels of the patient group according to the type of dietary fat consumed, however, in accordance with the controls, high MDA levels were established in the patient group. There was a correlation between MDA levels of patients with breast cancer and cholesterol and triglyserides levels (respectively r=0.11, r=0.23) and also between MDA levels and uric acid and albumin levels ( respectively r=-0.02, r=0.06).