Preterm ve termdeki gebelerde, travayın ve erken puerperiumda emzirmenin; prolaktin, kortizol ve troid stimülan hormon düzeylerine etkileri
- Tez No: 20136
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET 1.8.1990-1.3.1991 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında yaptığımız preterm 25, termde 50 gebe kadında,PRL,Kortizol,TSH düzeylerinin travay ve doğum sonu erken dönemde emzirme ile olan ilişkisini ortaya çıkarmayı amaçlayan bu çalışmamızda; adı geçen hormonlar için kan örnekleri doğum öncesi bir kez, doğum sonrası dört kez, toplam beş kez olmak üzere alınarak laboratuvarda RIA kitleriyle incelendi.Elde ettiğimiz sonuçlar her bir hormon için istatistiki olarak test edildi. Çalışmamızdaki değerler literatürle karşılaştırıldı. 1.PRL, gebelerde terme yaklaştıkça belirgin bir artış göstermiş, doğum sonu dönemde emziren annelerde emzirmeyen annelere oranla yüksek bulunmuştur. 2.TSH'da da gebeliğin ilerleyen haftalarında artma tesbit edilmiş, doğum sonu dönemde her iki grup annede azalırken, bebeklerini emziren annelerde daha yavaş bir düşüş göstermiştir. 3.Kortizol hormonunda da gebeliğin büyümesine bağlı önemli artış görülmüş, doğum esnasında artmış strese bağlı yük selmiş, doğum sonu bebeklerini emziren annelerde, daha yüksek bir plato çizerek düşmüştür. Her üç hormonun emzirmeye bağlı olarak sinerjist etkileşim içerisinde olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between 1.8.1990 and 1.3.1991, we have made a study abo ut PRL, Cortisol, TSH hormones levels in 25 preterm and 50 term pregnant women that they were labour and early puerperium in Universty of Atatürk, Faculty of Medicine Department of Obstet ric and Gynecology in Erzurum. We have also aimed that to deter mine between the relationship of these hormones levels and suck ling. In our study, blood samples for hormones were collected once before delivery and four times after delivery in first 24 hours. These samples were assayed with RIA kits in our laboratory. The results that we have obtained were analized with statistically and compared with literatüre. Consequently : l.We have found that PRL levels were higher in suckling mothers than unsuckling mother during the early postpartum period. 2. When TSH levels were decreasing both group of mothers, we have found that TSH level was decreased slowly in suckling mothers. 3. During the delivery due to increased stress, Cortisol levels were enhancing, in suckling mothers in the early postpar- j tumperiod, this hormon decreased rather slowly. Finally:we have thought that these three hormones act sinergistically.