Mevcut betonarme konut yapılarının performans esaslı değerlendirilmesi
Performance based assessment of existing residental building
- Tez No: 649963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ANIL DİNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, mevcut bir betonarme konut yapısının performans esaslı değerlendirmesi yapılmıştır. Kaynak olarak“Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (2007)”ve“Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (2018)”kullanılmıştır. Her iki yönetmeliğe göre analizler yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.“Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (2007) : Bölüm 7 - Mevcut Binaların Değerlendirilmesi ve Güçlendirilmesi”dahilinde açıklanan yöntemlerle hazırlanan üç boyutlu matematiksel model üzerinden yapılan tek modlu itme analizinden elde veriler, aynı bölümde açıklanan performans hedefleriyle kıyaslanmış ve mevcut binanın Can Güvenliği Performans Düzeyi'ni sağlayamadığı sonucuna varılmıştır.“Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (2018) : Bölüm 15 – Deprem Etkisi Altında Mevcut Bina Sistemlerinin Değerlendirilmesi Ve Güçlendirme Tasarımı İçin Özel Kurallar”dahilinde açıklanan yöntemlerle, aynı binanın üç boyutlu matematiksel modeli oluşturulmuş ve aynı yönetmelikte yer alan“Bölüm 5 – Deprem Etkisi Altında Binaların Şekildeğiştirmeye Göre Değerlendirme ve Tasarımı İçin Hesap Esasları”içerisinde açıklanan tek modlu itme yöntemiyle yapılan analiz sonucunda elde edilen veriler,“Bölüm 15”kapsamında belirtilen performans hedefleriyle kıyaslanmış ve binanın Kontrollü Hasar Performans Düzeyi'ni sağlayamadığı sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, yönetmeliklerde bulunan hesap yöntemleri arasındaki farklılıklar sebebiyle,“Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (2018)”ile yapılan hesaplamalarda, diğer yönetmeliğe göre yapılan hesaplara kıyasla, binadaki elemanların daha fazla hasar aldığı ortaya çıkmış ve model kapasite diyagramında farklılık oluşmuştur. Ayrıca tez dahilinde, sayısal modellerin doğrusal olmayan statik itme analizlerinde hesap parametrelerinin etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, performance based evaluation of an existing reinforced concrete housing structure was made. Source as the“Regulation on Buildings to be Built in Seismic Zones (2007)”and“Turkey Earthquake Building Regulations (2018)”is used. Analyzes were made according to both regulations and the results were compared. The data obtained from the single-mode thrust analysis made using the three-dimensional mathematical model prepared with the methods described in“Regulation on Buildings to be Constructed in Earthquake Zones (2007): Chapter 7 - Evaluation and Strengthening of Existing Buildings”were compared with the performance targets described in the same section and the current building's Life Safety Performance Level It was concluded that could not provide.“Turkey Building Earthquake Directives (2018): Chapter 15 - Under the Influence Seismic Evaluation of Existing Building System And Special Rules for Reinforcement Design”from within the methods described in the same building three-dimensional mathematical model was created and located in the same regulation“Section 5 - work under the Influence of earthquake The data obtained as a result of the analysis made with the single mode push method described in the ”Calculation Principles for Assessment and Design According to the Modification“ were compared with the performance targets specified under ”Chapter 15“ and it was concluded that the building could not provide the Controlled Damage Performance Level. As a result, due to differences between the present calculation methods in the regulations, ”Turkey Building Earthquake Directives (2018)" in the calculations made, compared to calculations made by other regulations, revealed that more damage from the elements in the building and the differences occurred in the model output diagrams. Also, within the thesis, the effects of nonlinear parameters in the nonlinear static push analysis defined on the ETABS program on the push curve were investigated.