Atık pil tozlarındaki çinko oksidin asetik asit çözeltilerinde liç kinetiğinin incelenmesi
Zinc oxidine in waste battery powder investigation of leach kinetics in acetic acid solutions
  1. Tez No: 649964
  2. Yazar: BAYRAM SİTİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KÜNKÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, atık çinko alkali pillerdeki çinko tozunun asetik asit çözeltilerindeki çözünme kinetiği incelenmiştir. Çinko tozunun asetik asit çözeltilerindeki çözünürlüğü üzerine deney parametrelerinin etkileri incelenmiş ve çözünme kinetiğini temsil etmek üzere bir matematiksel model önerilmiştir. Çözünme prosesi üzerine asetik asit derişimi, çinko tozu miktarı (katı/sıvı oranı), reaksiyon sıcaklığı, parçacık boyutu ve karıştırma hızının etkileri araştırılmıştır. Asetik asit derişimi, karıştırma hızı ve reaksiyon sıcaklığının artması; katı/sıvı oranı ve parçacık boyutunun azalmasıyla çinkonun çözünme hızının arttığı gözlenmiştir. Çözünme deneylerinden elde edilen veriler kullanılarak kinetik analiz yapılmış ve çözünme hızının ikinci mertebe kinetiğe uyduğu belirlenmiştir. Çözünme işlemi için aktivasyon enerjisi 36.1 kJ/mol olarak bulunmuş ve çözünme işleminin difüzyon kontrollü olduğu tespit edilmiştir. Deneysel yolla elde edilen çözünme kesri değerlerinin teorik çözünme kesri değerleriyle örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, dissolution kinetics of zinc dust in acetic acid solutions in waste zinc alkali batteries were investigated. The effects of experimental parameters on the solubility of zinc powder in acetic acid solutions were examined and a mathematical model was proposed to represent the dissolution kinetics. The effects of acetic acid concentration, zinc dust content (solid / liquid ratio), reaction temperature, particle size and mixing speed on the dissolution process were investigated. Increase of acetic acid concentration, stirring speed and reaction temperature; It was observed that the dissolution rate of zinc increased with the decrease in solid / liquid ratio and particle size. Kinetic analysis was performed using the data obtained from dissolution experiments and it was determined that the dissolution rate was compatible with the second order kinetics. The activation energy for the dissolution process was found to be 36.1 kJ / mol and it was determined that the dissolution process was diffusion controlled. It was observed that the dissolution fraction values obtained by experimental method coincided with the theoretical dissolution fraction values