Atık pil bileşenlerinin radyoaktivite seviyelerinin ve kütle azaltma katsayılarının belirlenmesi
Determination of radioactivity leves and mass attenuation coefficients for waste battery components
  1. Tez No: 907098
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA TAŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Atık piller üzerine kurgulanan bu çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci basamakta kuru pil örneklerinde 238U, 232Th, 137Cs ve 40K radyo izotoplarının aktivite konsantrasyonları belirlendi. Örneklerde 137Cs radyoizotopu için herhangi bir aktivite konsantrasyonu belirlenemezken 238U, 232Th ve 40K radyoizotopları için ortalama aktivite değerleri sırasıyla 2,42±0,22, 1,71±0,15 ve 12,54±0,46 Bq/kg olarak belirlendi. Pillerin radyoaktif içeriklerinin insan sağlığı üzerindeki etkilerini yorumlamak amacıyla, soğurulan doz hızı (ADR) ve yıllık etkin doz (AED) değerleri hesaplandı. Kuru pil örneklerinin yıllık etkin doz değerlerinin ortalaması 0,003 mSv/y olarak bulundu. Belirlenen yıllık etkin doz değerlerinin ICRP tarafından önerilen 1 mSv/y sınırının oldukça altında olduğu bulundu. İkinci kısımda ise kuru pil örneklerinin yanı sıra düğme ve lityum polimer pillerin kütle azaltma katsayıları 31 ile 1332 keV enerji aralığında 10 farklı değer için belirlendi. Kütle azaltma katsayılarının belirlendiği enerjileri elde etmek için 241Am, 133Ba, 137Cs ve 60Co radyoaktif kaynaklar kullanıldı. Deneysel çalışmaların tamamı ORTEC marka ve GEM-SP7025P4-B model numaralı HPGe dedektör kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This study, which relates to waste batteries, consists of two parts. In the first part, the activity concentrations of the radioisotopes 238U, 232Th, 137Cs and 40K were determined in dry cell samples. While no activity concentration could be determined for the radioisotope 137Cs in the samples, the average activity values for the radioisotopes 238U, 232Th and 40K were determined to be 2.42±0.22, 1.71±0.15 and 12.54±0.46 Bq/kg respectively. To interpret the effects of the radioactive contents of the batteries on human health, the absorbed dose rate (ADR) and annual effective dose (AED) values were calculated. The average annual effective dose values of the dry cell samples were determined to be 0.003 mSv/y. It was found that the annual effective dose values determined were well below the limit of 1 mSv/y recommended by the ICRP. In the second part, the mass attenuation coefficients of button and lithium polymer batteries and of dry cell samples were determined for 10 different values in the energy range from 31 to 1332 keV. 241Am, 133Ba, 137Cs and 60Co were used as radioactive sources to obtain the energies at which the mass attenuation coefficients were determined. All experimental studies were performed using the ORTEC brand and GEM-SP7025P4-B model number HPGe detector.