Lojistik hizmet kalitesinin firma performansı üzerindeki etkisi
The effect of logistic service quality on firm performance
  1. Tez No: 649970
  2. Yazar: YEŞİM BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGEHAN UCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Küresel anlamda yoğun bir rekabetin yaşandığı günümüz şartlarında, performans arttırma çabaları firmaların ana gündemlerinin başında yer almaktadır. Firmaların bu yoğun rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmeleri için performanslarını sürekli arttırmaları, bu nedenle geliştirmeleri gereken merkez noktalara odaklanmaları oldukça önemlidir. Bu merkez noktaların başında da; lojistik hizmeti ve lojistik hizmet kalitesi gelmektedir. Kalite her alanda olduğu gibi lojistik hizmetinde de oldukça önemlidir. Kaliteyi etkileyen birçok farklı etken mevcuttur. Bu etkenlerin her birinde yapılan iyileştirmeler firmaların performansları üzerinde etkilerini göstermektedir. Uluslararasılaşma kavramının her geçen gün genişlemesi ve bununla birlikte küresel anlamdaki rekabetin de ivme kazanması ile dünya ticareti artmıştır. Artan ticaret beraberinde maliyet düşürücü etkisi ile lojistik kavramını da öne çıkartmıştır. Lojistiğin önemi hem firmalar hem de ülkeler bazında sürekli artmaktadır. Lojistik sektörü; Dünya'da ve Türkiye'de, hızlı bir gelişme içinde olan az sayıdaki sektörlerden birisidir. Ulusal ekonomiler arasında sınırlamalara neden olan gümrük vergileri, kotalar vb. kısıtların azalması veya ortadan kalkması ile mal, hizmet ve işgücü ülkeler arasında taşınabilir hale gelmiştir. Günümüz dünyasında mal ve hizmetler bir ülkede tasarlanıp başka ülkede üretilip bir başka ülkeye satılabilmektedir. Bu noktada firmaları ve ülkeleri öne çıkaran unsur; hız ve zamanında teslimattır. Lojistik sektörü bu aşamada firma ve ülkelerin hizmet kalitesinin artmasını, dolayısı ile rekabet üstünlüğü sağlamasını desteklemektedir. Kaliteli bir lojistik hizmeti olmadan sadece üretim ve pazarlama ile başarılı olmak imkansızdır. Kaliteli ve düşük maliyetle yapılan bir üretim ve sonrasında başarılı bir şekilde sürdürülen pazarlama da, bu sürecin gerçekleştiricisi olarak lojistik sektörüne ihtiyaç duyacaktır. Tüketiciler talep ettikleri ürün ve hizmeti zamanında teslim alamadıkları sürece öncesinde gerçekleştirilen tüm çalışma ve kazanımlar değerini kaybedecektir. Sektör; ülke ekonomisine sağladığı katkılar ile ülkenin gelişmişlik düzeyi üzerinde de rol almaktadır. Bu yüzden, son yıllarda tüm ülkeler lojistik performanslarını arttırmak ve Lojistik Performans Endeksi ( LPI) sıralamasında yükselmek amacı ile daha fazla çaba sarf etmeye başlamıştır. Ülkelerin ve firmaların performansları üzerindeki etkileri göz önüne alındığında, lojistiğe verilen önemin her geçen gün artacağı görülmektedir. Bu çalışmada firmaların performanslarını arttırmalarında konusunda lojistik hizmet kalitesindeki iyileştirmelerin önemi açıklanmış, lojistik hizmet kalitesinin firma performansını olumlu yönde etkilediği istatistiksel olarak kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Performance improving efforts have been at the top of the agenda of the companies during the globally intense competetion of the present conditions . The companies have to improve their performance constantly to survive at this intense competition environment and therefore it is highly important for them to focus on the center points which must be improved by them. Logistics service and logistics service quality is the primary one of those center points. The quality has been quite important at the logistics service as it is in all areas and there are too many different parameters those effect the quality. All kind of improvements have been done in these different parameters show their own effects on the performance of the companies. The internationalization term is expanding day by day and in the meantime the world's trading have increased by the gain speed of the global competition. The increasing of trading bring the logistics term to the fore by the cost decreasing effect of it. The importance of logistics have been increasing constantly both on the basis of the companies and on the basis of the countries . Logistics sector; both in Turkey and in the world, is one of the few sectors those have been growing speedly. By the decreasing or removing of the constraints like custom taxes, quotas etc. that was causing the limitations between the national economies, the goods,services and labor force have become transportable between the countries. In today's world, the goods and services can be designed in one country, then can be produced in another country and can be sold to another country. At this point ,the foregrounding factor for the companies and the countries; is the speed and delivery on time. Logistics sector in this stage by supporting the increase of service quality for companies and the countries, accordingly provide a competitive advantage. It is impossible to be successful by only production and marketing without a quality logistics service. A high quality and low cost production,after then successfully persisting marketing will also need the logistic sector as the actualiser of all this process.If the customers don't receive the goods and services on time they provided, all the hard-work and gains before will lose their worth. Sector; has also a role in in the country's development level by contributions on the country economy.. Therefore, all the countries effort much more in recent years to increase their logistics performance and to rise on the chart Logistic Performance Index(LPI). By considering the effects on the performance of the countries and companies, the importance given to the logistic will increase day by day. In this study, the importance of the improving logistics service quality have been explained on the subject of the increasing company performance, of logistics service quality effect the company performance positively that has been proven statistically.