İsmetî Divanı (İnceleme-metin-dizin)
Divan of İsmetî (Examination-text-index)
- Tez No: 649978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışma, XVII. yüzyılda yaşamış olan Divan şairlerinden İsmetî'nin hayatını, edebî kişiliğini ve Divanı'nın tespit edilen on dört nüshasını esas almaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İsmetî'nin hayatı hakkında bilgiler verilip edebî kişiliği incelendi. İkinci bölümde Divan'ın incelemesine yer verildi. İsmetî Divanı'ndaki nazım şekilleri ve türleri, ahenk özellikleri, dil ve üslup özellikleri ve muhteva özellikleri incelendi. Üçüncü bölümde metni oluştururken izlenen yol gösterildi. Tespit edilen nüshalar tanıtıldı. Dördüncü bölüm ise tenkitli metin ve dizini içermektedir. Hazırlanan bu yüksek lisans teziyle kaynaklardan yapılan araştırmalar ve Divan'ından hareketle İsmetî'nin Türk Edebiyatı içindeki yeri tespit edilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis has been studies life of İsmetî, and his literary personality and only known 14 works Divan. This thesis is formed on four parts. In the first part the details of İsmetî's life has been mentioned and studied his literary personality. In the second part the“Divan”has been studied. İsmetî Divanı examined according to verses structure and types, harmony elements, language characteristics and content. In the third part, the path followed has been shown. The found texts have been introduced. In the fourth part there are critical text of“İsmetî”and ındex. With this thesis Divan of İsmetî is presented to determine its place in Turkish literature.