Immunopathogenesis of behçet uveitis and immune response to IFN-α-2A treatment
Behçet üveitinin immünopatogenezi ve IFN-α-2A tedavisine karşı immünyanıt
- Tez No: 650008
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma Behçet üveiti hastalarında a) BD ve BD Üveitinin immünopatogenezini araştırmak ve b) interferon alfa-2a'nın adaptif ve doğal bağışıklık üzerine etkisini araştırmak için yapılmıştır. Adaptif bağışıklık yanıtları için periferik kan regülatör T Hücreleri ve TH17 hücreleri analiz edilmiştir. Doğal bağışıklık tepkileri için ise, monositler üzerinde TLR 2, 3, 4, 8 ve 9'un mRNA ekspresyonu analiz edilmiştir. Konvansiyonel immünomodülatör tedaviye dirençli olan ve interferon alfa-2a tedavisi başlanılan aktif Behçet üveitli 19 hasta, ve yaş ve cinsiyet uyumlu 19 sağlıklı kontrol denekleri, Ağustos 2016'dan Eylül 2017'ye kadar ardışık olarak çalışmaya alınmıştır. Hastaların periferik kanı, interferon alfa-2a ile başlanmadan önce ve tedavi sonrası klinik ve anjiyografik remisyon sağlandıktan sonra toplanmıştır. Treg ve TH17 yüzdeleri akım sitometri ile sırasıyla CD3+CD4+FoxP3+ ve (in vitro stimülasyondan sonra) CD3+CD4+IL17A+ olarak belirlenmiştir. TH17 RORɣT mRNA ifadesi, gerçek zamanlı PZR (GZ PZR) ile doğrulanmıştır. Treg ve TH17 hücrelerinden salınan sitokinler, kültür süpernatanlarında ELISA ile tespit edilmiştir. Monositlerden TLR 2, 3, 4, 8 ve 9'un mRNA seviyelerini ölçmek için GZ-PZR kullanılmıştır. İstatistikler için R İstatistik Yazılımı (Sürüm 3.5.1), analizler için de Mann-Whitney U ve Wilcoxon testleri kullanılmıştır. Behçet Üveiti hastalarında Treg ve TH17 yüzdeleri ve TH17 RORɣT mRNA ekspresyonu anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Hastaların Treg IL-10 konsantrasyonları kontrollere göre anlamlı derecede düşük ölçülmüştür. TH17 Hücrelerinden salınan IL-17A, IL-6, IL-21, IL-22, IL-23, IFN-y ve TNF-a konsantrasyonları hastalarda, kontrollere göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Tüm TLR ekspresyonları Behçet Üveiti hastalarının monositlerinde anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. İnterferon alfa-2a (ortalama toplam doz: 330 milyon uluslararası birim, ortalama süre: 5 ay) Behçet Üveiti hastalarında remisyona sebep olmuştur. İnterferon tedavisinden sonra Behçet Üveiti hastalarında, Treg ve TH17 yüzdelerinde, Th17 RORT mRNA ifadelerinde, Treg ve TH17 sitokin salınımında ve monosit TLR ifadelerinde önemli bir geri dönüş saptanmıştır. Treg popülasyonlarındaki paradoksal bir artışa rağmen IL-10 üretim bozukluğu, aktif Behçet Üveiti hastalarında Treg disfonksiyonunu düşündürmektedir. Interferon alfa-2a, regülatör T hücrelerinin fonksiyonlarını geri kazanmalarını sağlar, Treg IL-10 üretimini indükler, TH17'leri baskılar ve monositlerdeki TLR ekspresyonunu azaltıcı yönde düzenler.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate a) The immunopathogenesis of BD and BD Uveitis and b) the effect of interferon alfa-2a, on adaptive and innate immunity in patients with Behçet uveitis. For the adaptive immune responses, peripheral blood regulatory T Cells and TH17 cells were analyzed. For the innate immune responses, mRNA expression of TLRs 2, 3, 4, 8 and 9 on monocytes were analyzed. Nineteen patients with active Behçet uveitis who were refractory to conventional immunomodulatory therapy and were administered interferon alfa-2a; and age- and sex-matched healthy control subjects were consecutively enrolled from August 2016 to September 2017. Peripheral blood from patients was collected before treatment and after angiographic remission was achieved with interferon alfa-2a. Treg and TH17 percentages were determined as CD3+CD4+FoxP3+ and CD3+CD4+IL17A+ (after in vitro stimulation) respectively by flow-cytometry. TH17 RORɣT mRNA expression was verified by real-time PCR (RT PCR). Cytokines released from Treg and TH17 cells were detected by ELISA in culture supernatants. RT PCR was used to measure mRNA levels of TLRs 2, 3, 4, 8 and 9 from monocytes. R Statistical Software v.3.5.1 was used for statistics and Mann-Whitney U and Wilcoxon tests were used for analyses. Treg and TH17 percentages and TH17 RORɣT mRNA expression were found significantly elevated in BU patients. Patients had significantly lower Treg IL-10 concentration than controls. IL-17A, IL-6, IL-21, IL-22, IL-23, IFN-ɣ, and TNF-α concentrations from Th17 Cells were found to be significantly higher in patients than in controls. All TLR expressions were found significantly elevated in monocytes of BU patients. Interferon alfa-2a (median total dose: 330 million international units, median duration: 5 months) led to remission in BU patients. A significant reversal of Treg and TH17 percentage, TH17 RORɣT mRNA expression, Treg and TH17 cytokine release, and TLR expressions from monocytes were observed in BU patients after interferon therapy. Despite a paradoxical increase in Treg population, impaired IL-10 production suggests Treg dysfunction in patients with active BU. Interferon alfa-2a restored Treg functions, induces IL-10 production from Tregs, suppresses TH17s and downregulates TLR expression in monocytes.