Behçet hastalarının periferik kan lenfosit kültürlerinde İL-17A/F, İL-23,İL-35 ve İL-12/23 (P40) üretiminin hastalık aktivitesi ile ilişkisi
Correlation of İL-17A/F, İL-23, İL-35 and il-12/-23 (P40) production in peripheral blood lymphocyte cultures of behcet's patients with disease activity
  1. Tez No: 399117
  2. Yazar: CEMİLE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAK YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Mikrobiyoloji, Romatoloji, Allergy and Immunology, Microbiology, Rheumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Behçet Hastalığının patogenezi tam olarak bilinmemekle birlikte, son zamanlarda yapılan çalışmalar hastalığın genetik temelli ve immün sistem kaynaklı olduğunu düşündürmektedir. Bu çalışmada Behçet hastalığı (BH) hastalık aktivitesi ile Th1, Th17 ve Treg hücrelerinin ilişkisini değerlendirmek için bu hücreler tarafından üretilen İL-17A/F, İL-23, İL-12/23 P(40), İL-35 sitokinlerini incelemeyi amaçladık. Ayrıca, başka bir immün temelli sistemik enflamatuvar hastalık olan SLE hastalarının hasta kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmesi ile immünopatogenez açısından elde edilen verilerin BH için özgünlüğünün karşılaştırılması amaçlanmıştır. 15 aktif Behçet, 15 inaktif Behçet, 12 aktif SLE, 12 inaktif SLE hastası ve 12 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 66 denek çalışmaya dahil edildi. Deneklerden izole edilen periferik kan mononükleer hücrelerinden yapılan lenfosit kültüründen, fitohemaglütinin ile uyarılmış ve uyarılmamış halde, 48. ve 72. saatlerde zamana bağlı olarak elde edilen süpernatandan İL-17A/F, İL-12/23 p(40), İL-23 ve İL-35 sitokin üretimleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü. Behçet ve SLE hastalarında İL-17 düzeylerinin İL-23 düzeyleri ile paralel olarak artış gösterdiği tespit edildi. Aktif Behçet ve aktif SLE hastalarında İL-17 düzeylerinin sağlıklı kontrollere göre artmış olduğu ancak bir Treg sitokini olan İL-35'in düşük düzeylerde bulunduğu tespit edildi. PHA ile 48 ve 72 saatlik uyarım sonrasında hastalıklara ve hastalıkların aktivite durumuna göre elde edilen veriler benzer olup, İL-17A/F, İL-12/23 P(40), İL-23 düzeylerinin en fazla aktif Behçet hastalarında, bunun ardından aktif SLE hastalarında artış gösterdiği saptandı. Sonuç olarak BH immünopatogenezinde, İL-17, İL-23, İL-12/23 P(40)'in yer aldığı düşünülmektedir. Bu veriler Th17 ve Th1 yanıtının patogenezde yer alabileceğini göstermektedir. Aktif Behçet hastalarında İL-35 düzeylerinin inaktif Behçet hastalarına ve sağlıklı kontrollere göre düşük bulunması, Th17 ve Treg hücreleri arasında aktivite durumuna bağlı olarak plastisite bulunabileceğini düşündürmektedir. Bu sonuçlar; otoimmün bir hastalık olan SLE patogenezinde de BH'da olduğu gibi İL-17/23 aksının yer aldığı ancak başka mekanizmaların da patogeneze katkıda bulunduğunu öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the pathogenesis of Behçet's disease has not been completely understood, recent studies suggest that the disease has genetic basis and is immune system-mediated. In this study, in order to asses the association of Behçet's disease (BD) disease activity with Th1, Th17, Treg cells, we aimed to investigate production of IL-17A/F, IL-23, IL-12/23 P(40), IL-35 cytokines produced by these cells. Besides, we included another systemic immune-related inflammatory disease, systemic lupus erythematosis (SLE) as disease control group in order to evaluate the specificity of our data for immunopathogenesis of BD. As study group 15 active and 15 inactive Behçet patients; as disease control group 12 active and 12 inactive SLE patients and as healthy control group 12 healthy volunteers were involved in the study. We performed lymphocyte culture from peripheral blood mononuclear cells isolated from all persons in the study and measured IL-17A/F, IL-12/23 p(40), IL-23 and IL-35 cytokine levels with ELISA method in culture supernatants after stimulation with phytohemagglutinin (PHA) or without stimulation on time-dependent manner after 48 and 72 hours. It was found that IL-17 levels in Behçet patients increased parallel to level of IL-23. We also saw that IL-17 levels increased in active Behçet and SLE patients compared to healthy controls; however, level of IL-35 which is an Treg cytokine was lower. After 48 and 72 hours-stimulations with PHA, data was similar dependent of disease type or activity state of disease: IL-17A/F, IL-12/23 P(40), IL-23 levels were detectable at most in active Behçet patients followed by active SLE patients. Consequently, IL-17, IL-23 and IL-12/23 p(40) are thought to play a role in the immunopathogenesisis of BD. These data suggest that Th17 and Th1 response may contribute to pathogenesis. Since IL-35 level was lower in active Behçet patients compared to inactive Behçet patients and healthy control, this data suggests that there may be plasticity between Th17 and Treg cells according to state of disease activity. These results may propose that IL-17/IL-23 axis is involved in SLE pathogenesis like in BD, but some other mechanisms may also contribute to the pathogenesis of SLE.