Behçet ve Nöro-Behçet Hastalığı patogenezinde fraktalkinin rolü
The role of fractalkine in the pathogenesis of Behçet's and Neuro-Behçet's disease
- Tez No: 267503
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYLA İRKEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Behçet Hastalığı(BH), kronik inflamasyonla karakterize multisistemik bir hastalıktır ve en ciddi manifestasyonlarından biri nöro-Behçet hastalığıdır. (NBH) Hastalık etyolojisi bilinmemekle birlikte, immünopatogeneze yönelik çalışmalar sitokin ve kemokinler üzerine yoğunlaşmaktadır. İmmün sistem ve periferal dokulara göre beyinde daha fazla eksprese edilen tek kemokin olan fraktalkin pek çok otoimmun hastalık, vaskülit ve bazı nörodejeneratif hastalıklarda araştırılmıştır.Bu çalışmanın amacı, daha önce BH ve NBH'de çalışılmamış olan fraktalkinin bu hastalıkla ilişkisini incelemektir. Böylelikle patagnomonik bir testi bulunmayan hastalığın tanısında ve özellikle NBH'nin ayırıcı tanısında yardımcı bir belirteç bulunabilir. Bu amaçla merkezimizde değerlendirilen 17'si NBH, 39'u nörolojik tutulumu bulunmayan BH vakası olmak üzere, toplam 56 Behçet hastası ve 30 sağlıklı kontrol birey çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların aktif dönemde ve 19'nun inaktif dönemde serum örnekleri alınarak enzim?linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile fraktalkin düzeyi ölçüldü.Hasta ve sağlıklı kontroller karşılaştırıldığında serum fraktalkin seviyesi açısından anlamlı fark saptanmadı. Ayrıca hastalar aktivite ve nörolojik tutuluma göre gruplara ayrıldığında, serum fraktalkin seviyesi ile nörolojik tutulum ve serum fraktalkin seviyesi ile hastalık aktivitesi arasında da istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmedi. Serum fraktalkin seviyesi ile yaş, hastalık süresi, aile öyküsü, alınan tedavi arasında anlamlı korelasyon bulunmadı.BH ve NBH `de daha önce birçok sitokin ve kemokin çalışması yapılmış olup fraktalkin ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Daha önce hiç literatürde incelenmediği görülen bu parametrenin araştırılmasının, daha geniş serilerle ve daha ayrıntılı tetkik yöntemleriyle yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Behcet?s Disease (BD) is a multisystemic disorder characterized by chronic inflammatory with neuro-Behcet?s disease as one of the most serious manifestations. (NBD) The etiology is not well defined; however, studies towards immunopathogenesis focus on cytokine and chemokines. Fractalkine being the only chemokine expressed more in the brain compared to immune system and peripheral tissues has been investigated in many autoimmune diseases, vasculitis and certain neurodegenerative diseases.The objective of this study is to analyze the link of fractalkine which has not been examined in BD and NBD before. Thus, an auxiliary indicator could be found in the diagnosis of a disease without pathognomonic test and especially in the distinctive diagnosis of NBD. To that end, 56 Behcet patients ( NBD in 17 of them and no neurological retention in 39 of them) and 30 healthy individuals have been included in this study. Serum samples of the patients have been collected during active period and inactive period (19 patients) and fractalkine level has been measured using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method.Upon comparison of the patients with healthy individuals, no significant difference has been observed in terms of fractalkine level. Furthermore, when the patients are divided into groups based on activity and neurological retention, no statistically significant relation has been observed between serum fractalkine level and neurological retention and serum fractalkine level and disease activity. No significant correlation has been found between serum fractalkine level and age, duration of disease, familial history and the received treatment.