Necati Bey'in Osmanlı Türkçesi 'Notalı Yeni Çocuk Şarkıları: İlk Mektep 1 ilâ 5 Sınıf' kitabının günümüz Türkçesine aktarılması ve analizi
Necati Bey's 'New Child Songs with Notes: From the First Grade to the Fifth Grade' - A translation from Ottoman Turkish into modern Turkish with analysis
- Tez No: 650044
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Harf inkılabı öncesinde Osmanlı Türkçesi ile yazılmış birçok eser bulunmaktadır. Bu eserlerden bazılarının günümüz Türkçesine aktarımı yapılmışken bazıları ise hala aktarılmayı beklemektedir. Bu eserlerin geçmişe ışık tutması ve geleceğe yön vermesi açısından oldukça değerli olduğu düşünülmektedir. Cumhuriyetimizin başlangıç yıllarında yazılmış, çocuk şarkıları üzerine belli başlı kitaplar bulunmaktadır. Bu kitaplardan biri de Milli Kütüphane'de bulunan 1928 yılında basılmış“EHT 1947 A 73”yer numaralı Necati Bey'e ait olan“Notalı Yeni Çocuk Şarkıları: İlk Mektep 1 ilâ 5 Sınıf”isimli kitaptır. Bu kitabın içerisinde bestesi Necati Bey'e ait 72 adet çocuk şarkısı bulunmaktadır. Bu 72 adet şarkının ton, ritim, form, konu, ses sınırları, çok seslilik ve güftekâr gibi unsurlar üzerinden analizi yapılmış ve yorumlanmıştır. Bu araştırma Necati Bey'in müzik tarihimizde çocuk şarkıları bestecisi olarak kazandırılmasının yanında bestelerinin de çocuk şarkıları repertuvarına kazandırılması amaçlanmıştır. Bu araştırma Osmanlı Türkçesi ile yazılmış olan kitabın, müzik eğitiminde kullanılması, dönemin müzik eğitimi anlayışını ortaya çıkartması ve o döneme ait çocuk şarkıları kitapları üzerine yapılacak olan çalışmalara katkıda bulunması açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada tarihsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler doküman inceleme tekniği ile toplanmıştır. Evrenin tamamına ulaşılan bu çalışmada örneklem yoluna gidilmemiştir. Sonuç olarak, şarkıların dönemin müzik öğretim programındaki, müzik öğretimine ilişkin talepleri karşıladığı görülmüştür ve şarkıların büyük bir bölümünün dönemin ilkokul müzik eğitiminde kullanılabilecek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca eserlerden birinin çocuk şarkısı olmadığı birinin de Necati Bey'in kendi bestelediği İstiklal Marşı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are lots of pieces written in Ottoman Turkish before the Letter Reform. While some of these pieces have been translated to Modern Turkish, there are still other ones waiting for being translated. Those pieces are thought to have great importance in terms of showing us the past and shedding light on the future. There are some chief child songs which are written in the early days of our Republic. One of those songs is the one named“Notalı Yeni Çocuk Şarkıları: İlk Mekteb 1 ilâ 5 Sınıf”that belongs to Necati Bey and published in 1928, also available with the“EHT 1947 A 73”call number in National Library. That book includes 72 child songs whose composer is Necati Bey. Those 72 songs analyzed and interpreted in terms of key, rhythm, form, subject, vocal range, polivocality. In that research along with introducing Necati Bey to our musical history as a child song composer, introducing his compositions to our child songs repertoire is aimed. This research matters in terms of utilization in the education of that book written in Ottoman Turkish, highlighting the importance of musical understanding of its time and contribution to the studies that will be made on child songs books of that time. In that research, historical research method has been used and the data has been gathered through the document review technique. In that research in which the whole population has been reached, the sampling method has not been used. As a result, it has seen that the songs have met the needs of its time regarding music education and it has been confirmed that most of the songs were sufficient for the elementary school music education. Furthermore, it is seen that one of those songs was not a child song, it was an independence march.