Tekafül sigortası açısından Sudan örneği
Takaful insurance (Sudan example)
  1. Tez No: 650045
  2. Yazar: MOHAMED ALFADOUL ABDALLAH MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma İslami tekâfül sigortacılık sistemini bir nizam ve bir akit olarak kavramasının yanı sıra, İslami tekâfül sigortacılık hedefleri, genel ve özel ilkeleri, geleneksel sigortacılık ile tekafül arasındaki temel farklar üzerinde durmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, İslami tekâfül sigortacılığının güçlü yanları ve karşılaştığı zorlukları tespit etmektir. Bu çalışmada, Müslüman alimler tarafından izin verilen sigorta fetvası formülü, tekâfül sigortasının modelinin yargı yetkisi, sigorta kavramı ve başlangıcı, sigorta türleri ve kategorileri, İslam sigortası kurulmasından bu yana deneyimini incelemekte, Sudan'da sigortanın ortaya çıkışı ve gelişimi, Sudan'da sigorta piyasası ve sigorta piyasasında faaliyet gösteren şirketler, Sudan'ın temel sigorta düzenlemeleri ve finansal standartları, Sudan'ın tekâfül sigorta şirketleri ile ilgili bir vaka çalışması yapılmaktadır. Şirketlerin hizmetlerinin coğrafi yayılımı ve pazarlama mekanizmaları, şirketler tarafından sağlanan sigorta ürünleri vb. tekâfül sigortasının büyüme fırsatları ve Sudan'daki tekâfül piyasasında iş performansı göstergeleri ele alınarak Sudan'daki tekâfül sigortasının geçmişi ve mevcut durumu incelenmiştir. Bu çalışmada Sudan'da kişi başına düşen sigorta harcaması, yani sigorta yoğunluğunun çok düşük olduğu tespit edilmiştir. Bunun sebebi toplumun sigorta ile bilgi ve birikiminin yetersiz olması ve sigorta bilincinin artırılması noktasındaki eğitimlerin yetersiz kalmasıdır. Sigorta kültürünün yayılabilmesi ve bilincin artırılabilmesi için sigorta ve sigortacılık faaliyetleri ile ilgili topluma eğitim verilmesi önem arz etmektedir. Denetleme Kurulu ve sigorta şirketleri, sigorta kültürünü yayma, sigorta bilincini artırma ve sigortacılık faaliyetleri ile ilgili eğitim verilmesi konusunda sorumluluk almaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the Islamic takaful insurance system as a regular and a contract, as well as the objectives of Islamic takaful insurance, its general and specific principles, and the basic differences between traditional insurance and takaful. In addition, it is to identify the strengths and difficulties of Islamic takaful insurance. In this study, the formula of insurance fatwa allowed by Muslim scholars, the jurisdiction of the model of taqful insurance, the concept and the beginning of insurance, types and categories of insurance, the emergence and development of insurance in Sudan, the insurance market in Sudan. and companies operating in the insurance market, Sudan's basic insurance regulations and financial standards, and Sudan's takaful insurance companies. The geographical spread of companies' services and marketing mechanisms, insurance products provided by companies, etc. Taking the growth opportunities of takaful insurance and business performance indicators in the takaful market in Sudan, the history and current situation of takaful insurance in Sudan has been examined. In this study, it was determined that the insurance expenditure per capita in Sudan, ie the insurance density, is very low. The reason for this is the insufficient knowledge and experience of the society on insurance and the insufficiency of the trainings to increase insurance awareness. In order to spread the insurance culture and increase awareness, it is important to provide education to the society about insurance and insurance activities. The Supervisory Board and insurance companies are required to take responsibility for spreading the insurance culture, raising insurance awareness and providing training on insurance activities.