4 no'lu Niğde Şer'iyye Sicili'ne göre Aksaray'ın sosyal, hukukî, ekonomik ve idarî tarihine dair bazı tespitler
Some determinations regarding the social, legally, economic and administrative history of Aksaray according to the Niğde Court Case Records number 4
- Tez No: 650048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 443
Özet
Şer'iyye sicilleri Osmanlı Tarihi kaynakları arasında önemli bir yere sahiptir. Bu kaynaklar o dönem mahkemelerde verilen kararları ve tutulan kayıtları ihtiva etmektedir. Hukukî açıdan değerli olduğu kadar kültürel, ekonomik, ticarî, idarî, dinî ve sosyal hayat hakkında da somut veriler sunmaktadır. Bu sicilller köyler, mahalleler, kullanılan isim ve eşyalar, gıda maddeleri, hayvanlar, aile hayatı gibi birçok alanda bilgi vermektedir. 1311-1313 (1893-1895) yıllarını kapsayan 4 No'lu Niğde Şer'iyye Sicili'nde 470 adet belge bulunmaktadır. Araştırmada bu belgeler ışığında Aksaray'ın o dönemki durumu hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Çalışma giriş ve dört bölümden meydana gelmiştir. Giriş bölümünde Aksaray'ın tarihi ve şer'iyye sicillerinin önemi üzerinde durulmuş, 4 No'lu Niğde Şer'iyye Sicili tanıtılmıştır. Diğer dört bölümde ise Aksaray'ın sosyal, hukukî, ekonomik ve idarî tarihi hakkında tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Court Case Records have an important place among Ottoman historical sources. These sources contain the court decisions that granted by court at that time and the court records. It present tangible data about cultural, economical, commercial, administrative, religious and social life, as well as legally important datas. These records give information on many areas such as villages, neighborhoods, names and items used, foodstuffs, animals and family life. There are 470 documents in Niğde Court Case Records No. 4 covering the years 1311-1313 (1893-1895). In this research, in the light of these documents, was tried to be given information about Aksaray's situation in that period. The study consists of introduction and four parts. In the introduction part, the history of Aksaray and the importance of the court case records were emphasized and the Niğde Court Case Records No.4 was introduced. In four chapters, determinations were made about the social, legal, economic and administrative history of Aksaray.