Yerel yönetimlerde karar organı olarak meclis: Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclisi örneği
Assembly as the decision body in local governments: Trabzon Metropolitan Municipal Council case
  1. Tez No: 650054
  2. Yazar: HİLAL SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT TAŞKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmanın temel konusu; belediyelerin karar organları olan meclislerdir. Araştırmada meclislerin, yerel halkın ihtiyaçları, demokratik katılım, temsil gibi hususlarda işlev ve etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Trabzon Büyükşehir Belediyesi meclis örneği ile sınırlı tutulmuş olup, ilgili veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile sağlanmış ve bu çerçevede bazı meclis üyeleri ile yapılan görüşmeler analiz edilerek değerlendirilmiştir. Belediye meclisleri, demokrasinin ve yerel yönetimlerin vazgeçilmez bir unsurudur. Yerel yönetimler demokrasinin uygulama alanlarından biridir. Bu çerçevede araştırma konusu demokrasi ve yerel yönetimler temelinde tartışılmıştır. Yerindenlik ilkesi temelinde halka en yakın hizmet birimleri şüphesiz belediyelerdir. Aynı şekilde halkın da en kolay ulaşabileceği idari birimlerden biri yine belediyelerdir. Bu nedenle belediyeler ve halktan temsilcilerinin oluşturduğu karar organı olan belediye meclisleri demokrasi ve halkla bütünleşme anlamında son derece önemli kurumlardır. Yerel hizmetlerin görülmesi, halkın yaşadığı bölgenin temel politikalarının geliştirilmesi ve bu temelde halk adına kararların alınması belediye meclislerinin temel işlevleridir. Belediye meclis üyelerinin; yerel yönetimlerde karar organı parçası olarak meclisin gündemindeki konulara katılma, bunlara ilişkin görüş bildirme, oylamada bulunma gibi sorumlulukları bulunmaktadır. Bu nedenle, yerel yönetimlerin idarenin çok önemli bir parçası olarak, bölge halkının refahı açısından akılcı politikalar sergilemesi, hesap verebilir, şeffaf, katılıma açık, tüm halkı temsil eden, israfı öngörmeyen bir yönetim sergilemesi son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Main subject of this study is about councils, which is municipality's decision of making body.in this research, it was aimed to examine the functions and effects of the councils on the needs of local people, democratic participation and representation. The research was limited to the example of Trabzon Metropolitan Municipality council, besides The relevant data were provided by semi-structured interview technique and interviews with some councilors were analyzed and evaluated. Municipal councils are an indispensable element of democracy and local governments. Local governments are one of the application areas of democracy. In this framework, the subject of research has been discussed on the basis of democracy and local governments. On the basis of the subsidiarity the closest service units to the public are undoubtedly municipalities. Similarly, one of the administrative units is the municipalities, which are the public can easily reach. Therefor municipalities and city councils, the decision-making body formed by representatives of the public are extremely important institutions in terms of democracy and public integration. Providing local services, developing the basic policies of the region where the people live and making decisions on behalf of the people on this basis are the basic functions of the municipal councils. As part of the decision-making body in local governments, aldermen have responsibilities such as participating in the issues on the agenda of the parliament, expressing opinions about them and voting. İn consequence, it is extremely important for local governments, as a very important part of the administration, to show logical policies in terms of the welfare of the people of the region, to be accountable and transparent, open to participation, representing the whole population and not foreseeing waste.