The role of social capital in enhancing the academic productivity of female faculty in higher education institutions of Ethiopia
Etiyopya'daki yükseköğretim kurumlarında kadın akademisyenlerin akademik verimliliğini artırmada sosyal sermayenin rolü
- Tez No: 650053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışma, Etiyopya'da yükseköğretim kurumlarında kadın öğretim üyelerinin akademik verimliliğini artırmada sosyal sermayenin rolünü belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma nicel ve nitel yöntemleri birleştiren karma bir yaklaşımı benimsemiştir. Buna uygun olarak basit tesadüfî örnekleme tekniği kullanılarak toplam 145 katılımcıdan oluşan örneklem Haramaya ve Dire Dawa Üniversiteleri'nden seçilmiştir. Ayrıca, beş kadın akademisyen de görüşme yapmak üzere amaçlı örneklem tekniğiyle seçilmiştir. Bu kapsamda veri toplamak için bir anket ve yarı yapılandırılmış bir görüşme kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları ağ kurma, terfi ve ödüllendirme ve çalışma ortamı açısından sosyal sermayenin akademik verimliliğin artırılmasına katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Konferans katılımının olmaması, zaman yönetimiyle ilgili sorunlar ve güven ve emniyet hususundaki eksiklikler akademik verimliliği kısıtlayan kişisel ve örgütsel etmenler olarak kabul edilmektedir. Çalışma ayrıca, kadınların lehine uygulanan pozitif ayrımcılığa dayalı politik tedbirlerin sosyal sermayeyi ve dolayısıyla kadın öğretim üyelerinin akademik verimliliğini arttırma gücüne sahip olduğunu tespit etmiştir. Ancak çalışma politik tedbirlerin doğru bir şekilde uygulanmadığını da göstermiştir. Son olarak, tez çalışmasının bulgularına dayanılarak bunların olası politik sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study initiated to identify the role of social capital in enhancing the academic productivity of female faculties in higher education in Ethiopia. This study adopted a mixed approach combining quantitative and qualitative methods. Accordingly, a total of 145 sample respondents taken from Haramaya and Dire Dawa Universities using a simple random sampling technique. Besides, five female faculties purposely selected for an interview. Thus, a questionnaire and a semi-structured interview used to collect data. The findings of the study revealed that social capital in terms of networking, promotion, and work environment contributed to the enhancement of academic productivity. Absence of conference participation, time management, and lack of safety and security considered as personal and organizational factors inhibiting academic productivity. The study also identified that policy provisions through affirmative action has the power to enhance social capital and thereby the academic productivity of female faculties. However, the study showed that the policy provisions have not been properly implemented. Finally, the study forwarded the policy implication based on the results of the study.