Gündem belirleme kuramı açısından Türk yazılı basınındaki Soma maden faciası yaklaşımları
Mine disaster of Soma approaches in Turkish press in terms of agenda-setting theory
  1. Tez No: 650061
  2. Yazar: BÜLENT İNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsanoğlu var olduğu günden beri birbirleriyle iletişim halinde olup bilgi alış verişi yaparlar. Gelişen teknoloji ile birlikte kitle iletişim araçları farklı teknikler kullanarak ve belirli konuları göz önünde tutarak bireylerin algısına istedikleri yönde yön vermek isterler. Kitle iletişim araçlarının belirlenen konuları farklı şekilde ele alması ayrıca toplumun neyi ne kadar bilmesi gerektiğini de belirlediğini gösterir. Yazılı basın kitlelerin duygu ve düşüncelerini etkileyen ve değiştiren önemli bir kitle iletişim aracıdır. Gündem kavramında bazı konuların belli bir sıraya dizilmesi ve belirli sürelerle tekrar medyada yer bulmaları toplum tarafında önemsiz, az önemli veya önemli gibi ayrımları yapılmasını sağlamaktadır. Yaygın bir şekilde kullanılan“gündem belirleme”ifadesi, bazı yerlerde“gündem oluşturma”,“gündem kurma”,“gündem hazırlama”,“gündem koyma”ve“gündem koyma ve saptama”gibi ifadelerle de karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada gündem belirleme kuramından hareketle Türk yazılı basınından seçilmiş beş farklı ulusal gazetenin ilk sayfasında yer alan Soma maden faciası kapsamındaki içeriklerin ve görsellerin analizi ele alınmıştır. Buradan hareketle aynı haberin farklı gazetelerin ilk sayfasında nasıl yer bulduğu, arşiv araştırması metoduyla araştırılıp çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The exchange of information has taken place since the beginning of mankind. By the help of developing technology, mass media eagers to direct the individuals' perceptions in a desired way, using different techniques and by keeping definite issues in view. This also defines the limits of what to know to what extent for the community. Printed press is a kind of mass media effecting and changing the community's ideas and feelings. Putting some issues in train and those taking place in the media in different intervals, bring people to seperate those as unimportant, mildly important and important. The notion of“defining agenda”which is widely used, is also used as“creating agenda”,“setting agenda”,“preparing agenda”,“putting agenda”and“ putting and defining agenda”. In this study, it is aimed to approach the content and visuals of the mine disaster of Soma using five different national newpapers in Turkish press, by administering the agenda defining theory. Some deductions are held according to how the same news is handled on the first page of different newspapers, by using the archive research method.