Gündem belirleme kuramı açısından Türk basınında Wikileaks etkisi
Wikileaks effect on Turkish press in terms of agenda setting theory
- Tez No: 325035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİKAR DAMLAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Gündem Belirleme Kuramı Açısından Türk Basınında Wikileaks Etkisi? başlıklı bu çalışmada internetin, ulusal ölçekli gazeteler üzerinde küresel gündem belirleme etkisi değerlendirilmiştir. Bu etkinin incelenmesi için, 20 Ekim- 2010-16 Mart 2011 tarihleri arasında Wikileaks internet sitesinde yayınlanan ABD'li diplomatlara ait kriptoların, Türkiye'deki ulusal basına yansıma sıklığı ve şekli ele alınmış, yapılan içerik analizinin sonuçları; gazetelerin toplam haber sayısı ve genel özellikleri ile karşılaştırılarak küresel haber kaynağı olarak internetin, ulusal ölçekli gazetelerin gündemini belirleme etkisi saptanmıştır. Türkiye'deki altı ulusal ölçekli gazete üzerinde çalışılmıştır. Bu gazeteler, alfabetik sıraya göre; Cumhuriyet, Hürriyet, Posta, Yeni Çağ, Yeni Şafak ve Zaman'dır. Konu, Maxwell McCombs ve Donald L. Shaw'un ?gündem belirleme kuramı? ile birlikte Marshall McLuhan'ın önde gelen temsilcilerinden olduğu ?teknolojik determinizm yaklaşımı? kapsamında değerlendirilmiş ve sonuçlar analiz edilerek internetin küresel ölçekte haber aktaran kimliğinin ötesine geçerek haber kaynağının kendisi haline gelişi verilerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The agenda setting effect of the internet via national scaled newspapers was evaluated in this study, which is entitled ?`The Structural Transformation of News Source? Internet as a Global Source and Wikileaks Effect on the Agenda of Turkish Press?. To evaluate this effect, the frequency and the type of the reflections the wires of the US diplomats, which were publisped on Wikileaks internet site, to the Turkish national press between 20 October 2012 and 16 March 2012 was analyzed. The results of the content analysis were compared with the total number of tne news and their general characteristics and the agenda setting effect of the global news source internet on the national scaled newspapers was determined. The six national scaled newspapers were analyzed, which are Cumhuriyet, Hürriyet, Posta, Yeni Çağ, Yeni Şafak and Zaman in alphabetical order. The subject was evaluated under the concept of Maxwell McCombs? and Donald L. Shaw?s ?ağenda setting theory? along with the ?technologic determinism approach? of which Marshall McLuhan was one of the representatives. The results were analyzed and it is proved with the data that the internet is passed beyond its the news delivering identity and it became ne news source itself.