Toplumsal korkuyu tetiklemesi açısından Türk basınının ulusal ve uluslararası terör olaylarına bakış açısı: Ankara- Paris ve Brüksel terör saldırıları
An appropriate view of national and international terrorial events of Turkish press for social progress trigger: Ankara-Paris and Brussels terrorism
  1. Tez No: 466023
  2. Yazar: GONCA PERVİN AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA NİSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Terör tüm dünyada ve dünya basınında önemli ölçüde yer tutan ve gündemi oluşturan sorunlardan biridir. Terör olayları artık sadece gündemi oluşturmakla kalmıyor aynı zamanda toplumları yönlendirmekte ve toplumların düşüncelerine şekil vermektedir. Medya ise toplumu biçimlendirmekte ve toplumun ne düşüneceğini belirlemede kullanılan bir araç işlevi görmektedir. Bu açıdan bakıldığında terör ve medya birbirinden beslenmektedir. Terörün medyanın gündemini nasıl belirlediğini ve medyanın gündeminde terörü nasıl kullandığını anlamak çalışmanın ana sorununu oluşturmaktadır. Medyanın gündemini nasıl belirlediğinin, gündem belirleme kuramı çerçevesinde ele alınmasının nedeni çalışmanın amacına en uygun kuram olmasıdır. Gündem belirleme kuramı kısaca, medyanın bazı konuları üst sıralara taşırken, bazı konuları daha az görünür kıldığı görüşüne dayanmaktadır. Gündem belirleme kuramıyla medya terör ilişkisinin açıklanmaya çalışılmasının nedeni terörün gündemi belirleyebildiği gibi medyanın da gündem belirleme gücünün olduğunun düşünülmesidir. Terör medyada yer aldıkça toplumlarda terör kaynaklı korkular oluşmaktadır. Toplumun terör korkusu tetiklenmekte ve korku kültürüne dayalı toplumlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada temel olarak Türkiye ve Avrupa'da meydana gelen terör saldırılarının Türk basınında yer alışı incelenmiştir. İlk olarak terör saldırılarının ve medyanın oluşturduğunu öne sürdüğümüz korku kültürü ve toplumsal korkunun ne anlama geldiği anlatılmıştır. Ardından terör kavramı ve gelişimi incelenmiştir. Üçüncü bölümde gündem belirleme kuramı ve medyanın gündem oluşturma etkisi üzerine kavramsal bir çerçeve çizilmiştir. Son aşamada örnek olay olarak seçilen terör eylemlerinin üç ülkenin de başkentlerinde gerçekleştiği göz önüne alınarak incelemeye dâhil edilmiştir. Olaylar Türk basınında nasıl ele alındıkları açısından incelendikleri için sadece Türkiye de yayınlanan gazetelerin birinci ve iç sayfalarında yer alan haberler araştırılmıştır. Dördüncü bölümde örnek olay olarak ele alınan Ankara, Paris ve Brüksel terör saldırılarının Cumhuriyet, Sözcü, Yeni Şafak, Türkiye, Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde yer alışlarının nicel ve nitel içerik analizi yöntemi ile incelenmesi sonucunda elde edilen bulgular yer almıştır. Çalışmanın sonunda Türk basınının yurtdışı terör olaylarına yurtiçinde art arda gerçekleşen bir saldırı olmadıkça aynı ölçüde yer verdikleri görülmüştür. Ancak haber içeriklerinde yurtiçindeki saldırılara daha duygusal bir tutumla yaklaşıldığı, yurtdışı saldırılarının daha betimleyici zaman zaman eleştirel ifadelerle yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Terrorism is one of the problems on the agenda that has a significant place in the world and in the world press. Terrorist events are not just agenda create, but they also guide and shape their societies. On the other hand, media is a tool used to guide society and determine what the community thinks. From this point of view, terrorism and the media are feeding each other. It is important to solve the main problem of trying to understand how the terror is determining the agenda of the media and how the media uses terror in the agenda. It is necessary to consider how the media determines the agenda within the framework of the agenda-setting theory. The agenda-setting theory is shortly based on the view that the media is making some subjects less visible while some subjects are in the upper echelon. The use of agenda-setting theory is the theory that can best explain the media terrorism relationship. It is thought that it can set the agenda in the terror like the media. As terrorism takes place in the media, terrorism fears occur in society. Society's fear of terror is triggered, and societies based on fear cultism emerge. In this study, the terrorist attacks that took place in Turkey and Europe have examined location in the Turkish press. . In the first part of the study, concepts of fear culture and social fear, which we claim to be formed by terrorist attacks and the media, are defined. Then, the concept and development of terror have been examined. In the third chapter, a conceptual framework has drawn on the agenda setting theory and the mediator's agenda-setting effect. The last chapter is devoted to examining the terrorist attacks in the capitals of the three countries. The attacks were included only in the Turkish press. The first and the inside pages of the newspapers investigated in the Turkish press were analyzed. In the fourth chapter, ankara, paris and brussels attacks were examined by quantitative and qualitative content analysis method. The findings of terrorist attacks in Cumhuriyet, Sözcü, Yeni Safak, Turkey, Hürriyet and Milliyet were analyzed. At the end of the study, it was seen that the Turkish press provided the same amount of foreign terrorist acts unless there was an increasing attack on the country. However, the content of the news has reached a more emotional attitude towards the domestic attack and a result that the attacks from abroad are more descriptive and sometimes critical.