İzmir'in işgali ve etkilerinin Türk basını'na yansımaları (15 Mayıs-2 Haziran 1919)
The reflections of Izmir's occupation and its effects on the Turkish press (15 May-2 June 1919)
- Tez No: 650066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRETTİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Birinci Dünya Savaşı, savaştan galip ve mağlup çıkan her devleti ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasi açıdan etkilemiştir. Galip devletler ile mağlup devletler arasında 'ateşkes' ve sözde 'barış' antlaşmaları imzalanmıştır. Bu ateşkes antlaşmalarından Osmanlı Devleti ile imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması, Osmanlı ülkesini işgallere açık bir hale getirmiştir. Dünya düzenini yeniden kurmak ve aslında kendi menfaatlerine göre devletlerden pay almak isteyen İtilaf Devletleri 19 Ocak 1919'da Paris'te bir barış konferansı düzenlemişlerdir. Konferansta Yunanistan Başbakanı Venizelos, Batı Anadolu Bölgesi'ne sahip olabilmek için girişimlerde bulunmuştur. Bu durumu kendi çıkarlarına uygun gören özellikle İngiltere ve diğer İtilaf Devletleri Yunan Başbakanı'nın isteklerini desteklemişlerdir. Neticesinde çeşitli girişimler ile İzmir ve çevresinin Yunan işgaline bırakılmasına karar verilmiştir. Bu işgaller karşısında Türk halkı vatanın korunması için Osmanlı Hükümeti'ne ve İtilaf Devletleri'ne çeşitli tepkiler göstermiştir. Verilen tepkiler gazete haberlerine yansımış ve gazeteler sayesinde halk birbirinden haberdar olmuştur. Gazeteler büyük bir görev üstlenerek işgallere karşı halkı örgütlemiştir. Böylece ülke genelinde büyük halk hareketleri başlamıştır. Basının işgaller karşısındaki tutumu halkı yönlendirmede büyük önem arz etmiştir.“İzmir'in İşgali ve Etkilerinin Türk Basını'na Yansımaları (15 Mayıs-2 Haziran 1919”üzerine yapılan bu çalışmada İzmir'in işgalinin ve sonrasında yaşananların basında nasıl işlendiği incelenmeye ve tahlil edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The First World War affected every state that was victorious and defeated in the war economically, culturally, socially and politically.“Ceasefire”and so-called“peace”agreements were signed between the victorious states and the defeated states. Among these ceasefire agreements, Mondros Armistice Agreement, which was signed with the Ottoman State, made the Ottoman country open to invasion. The Entente States, which wanted to re-establish the world order and actually get a share from the states according to their own interests, organized a peace conference in Paris on January 19, 1919. At the conference, Greek Prime Minister Venizelos made attempts to have the Western Anatolia Region. Seeing this situation favorable to their interests, especially Britain and other Entente States supported the requests of the Greek Prime Minister. As a result, it was decided to leave Izmir and its surroundings to the Greek occupation with various initiatives. Against these invasions, the Turkish people showed various reactions to the Ottoman Government and the Entente States to protect the country. The reactions given were reflected in the newspaper reports and the public became aware of each other thanks to the newspapers. Newspapers assumed a great task and organized the people against invasions. Thus, great popular movements started across the country. The attitude of the press towards the invasions was of great importance in guiding the people. In this study on“The Reflections of Izmir's Occupation and Its Effects on the Turkish Press (15 May-2 June 1919”, it has been tried to examine and analyze how the occupation of Izmir and the events after it were handled in the press.