Ülke ihracatının geliştirilmesinde genişbant internet erişimi ve kurumsal kaynak planlama sistemlerinin etkisi
Impact of information & communication technologies and enterprise resource planning software on increasing country exports
  1. Tez No: 650065
  2. Yazar: CÜNEYT YETGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ülke ihracatının geliştirilmesinde genişbant internet erişimi ve kurumsal kaynak planlama sistemlerinin etkisi bu alandaki sınırlı çalışmalardan biridir. Çalışma kapsamında mikro ve makro düzeydeki verilerden yararlanmıştır. OECD ülkelerine ilişkin veriler küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler için incelenmiştir. Ekonometrik olarak panel veri analizi (iki aşamalı genelleştirilmiş momentler yöntemi, GMM) ve buna ilişkin testlerden yararlanılmıştır. Çalışmada hem genişbant erişim hem de ERP sistemlerinin tekil olarak iş yeri performansı, verimlilik ve üretkenlik üzerindeki etkilerinin incelendiği akademik literatür incelenerek özetlenmiştir. Geleneksel görüşle paralel şekilde hem ERP'nin hem de genişbant internet hizmetlerinin işletme faaliyetlerine ve üretkenliğe pozitif katkısının bulunduğu bu çalışma ile teyit edilmektedir. Ayrıca iki temel politika önerisi getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of broadband internet access and enterprise resource planning systems on the development of country exports is one of the limited studies in this field. Within the scope of the study, micro and macro level data were used. Data on OECD countries were analyzed for small, medium and large enterprises. Econometric panel data analysis (two-stage generalized moments method, GMM) and related tests were used. The study summarizes the academic literature examining the effects of both broadband access and ERP systems on individual workplace performance, productivity and productivity. This study confirms the positive contribution of both ERP and broadband internet services to business activities and productivity in parallel with the traditional view. There are also two main policy recommendations.