Acoustic scattering reduction in elastic materials with bat optimization algorithm
Bat optimizasyon algoritması ile elastik malzemelerde akustik dağıtımın azaltılması
  1. Tez No: 650074
  2. Yazar: ZEYAD ALGBURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada saçılma-iptal metodu kullanılmıştır. Ek olarak, elastik kaplama malzemesi ile sert silindirde saçılma etkisini azaltma fırsatı araştırılmıştır. Kaplamalı ve kaplamasız elastic malzemeli rigid silinderin saçılma etkisini test etmek için düzenli düzlem dalgaları analiz edilmiştir. Yansıyan ve hareket eden dalgalardan kaynaklanan enerji matematiksel olarak geliştirilmiştir. Kalınlık, yoğunluk ve Poisson oranı gibi elastik kaplamanın parametreleri, BAT algoritması kullanılarak optimize edilmiştir. Rijit silindirin basınç alanı ve silindirdeki yönelim paternleri saçılma basınçları analiz edilmiştir. Sonuç olarak, yarasa algoritması optimizasyonu saçılma etkisini azaltmak için silindirdeki elastik kaplamalar için daha iyi performans sergiledi.
Özet (Çeviri)
scattering-cancelation method is followed in this analysis. In addition, the opportunity to reduce the scattering effect in a rigid cylinder with elastic cloaking material is investigated. The rigid cylinder with elastic cloaking and without elastic cloaking is analyzed for regular plane waves to test the scattering effect of the rigid cylinder. The energy due to reflected and travelled waves is presented mathematically. The parameters of the elastic cloaking, such as thickness, density and Poisson ratio, are optimized using the Bat algorithm. Pressure filed of the rigid cylinder and directivity patterns scatter pressures in the cylinder are analyzed. The results revealed that Bat algorithm optimization provides better performance for elastic cloaking in the cylinder to reduce the scattering effect.