İngiliz Flüt Okulu'nun çalgı tekniği açısından incelenmesi
An investigation of the British Flute School in terms of instrument technique
- Tez No: 650073
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE BİRGÜL AKÇAKMAK, DOÇ. HAKAN HALİT TURGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kültürel ve teknolojik gelişimlerin ışığında; üflemeli bir çalgı olan flütün geçmişten günümüze yapısal gelişimi, bestecilerin ve çalgı yapımcılarının tını arayışları, çalgının gerek teknik ve müzikal anlamda gelişmesinde, gerekse yeni çalım yöntemlerinin bulunmasında olanak sağlamıştır. Flüt eğitimi sürekli olarak gelişmekte ve yenilenmektedir. Bu gelişim, kuramlar ve uygulamalar; icra açısından çalgının pedagojik yönünü desteklemektedir. Yaşanan sosyal ve toplumsal olaylar ülkelere sanatsal anlamda yeni bakış açıları kazandırmış, ortak dillerin kullanılmasına rağmen teknik ve yorum anlamında kendi özelliklerini barındıran flüt okulları oluşmuştur. Bu durum icracıları çalım stillerini anlamaya ve incelemeye yöneltmiştir. Her okul birbirini etkileyerek flüt tekniğini ve müziğini daha ileriye taşımıştır. Bu okullardan biri olan İngiliz Flüt Okulu, okulun oluşumuna öncülük eden Charles Nicholson'ın çalım stili ve Geoffrey Gilbert'in oluşturduğu akılcı eğitim prensipleri doğrultusunda yetişen flütçüler ile gelişme göstermiştir. Flüt eğitiminde kullanılan tekniklerin nasıl uygulandığı konusunda bilgi sahibi olmak ve anlamak önem taşımaktadır. Bilimsel bir anlayışla yazılan metotlar ile pedagojik anlamda katkıları olan bu okulun akılcı yaklaşımı, icracıya çalgı tekniğini öğrenmesi ve müziği analiz edebilmesi açısından fayda sağlamaktadır. Bu tezde, flütün tarihsel süreç içerisindeki gelişimi ve flüt okulları konularına değinilerek, İngiliz Flüt Okulu'nun çalgı tekniği anlayışını tanıtmak amacıyla bu okulun olgunlaşma süreci, çalışma metotları ve çalım yöntemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the light of cultural and technological developments; the structural development of the flute, which is a wind instrument, from past to the present, the composers and instrument maker's search for resonance enabled the instrument to develop both technically and musically, and new playing methods to be found. Flute education is constantly developing and renewing. This development, theories, and practices; support the pedagogical aspect of the instrument in terms of performance. Social and communal events have brought new perspectives to the countries in the artistic sense, and flute schools that have their own characteristics in terms of technique and interpretation despite the use of common languages have been formed. This situation has led the performers to understand and analyze the playing styles. Each school has influenced each other and carried the flute technique and its music much further. The English Flute School, which is one of these schools, has made progress with the students who have been trained with the playing style of Charles Nicholson, who has pioneered the formation of the school, and the rational education principles Geoffrey Gilbert has formed. It is important to know and understand how the techniques used in flute education are applied. The rational approach of this school, which contributes pedagogically with the methods written with a scientific understanding, is beneficial for the performer in learning the instrument technique and analyzing the music. In this thesis, referring to the development of the flute in the historical process and the flute schools issues; the maturation process, working methods and playing methods of the British Flute School were examined in order to introduce its understanding of instrument technique.