Glikozaminoglikanların tayini için moleküler baskılanmış sensör sistemlerinin geliştirilmesi
Development of molecularly imprinted sensor systems for the determination of glucosaminoglycans
  1. Tez No: 650119
  2. Yazar: HİLMİYE DENİZ ERTUĞRUL UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TINKILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, glikozaminoglikan (GAG, Dermatan Sülfat; DS ve Kondroitin Sülfat; CS) tayini için, moleküler baskılama temelli sensör sistemleri geliştirilmiştir. Bunun için CS ve DS baskılanmış polimerler, yöntemin yavaş kütle transferini bertaraf etmesi, yüzey aktif madde içeriği gerektirmemesi, sentezlenen polimerin çözücü ortamından kolay uzaklaşmasına izin vermesi, pürüzsüz ve uniform partikül boyutlarına sahip ve dayanıklı mikroküreler üretme kabiliyeti nedeniyle çöktürme polimerizasyon tekniği kullanılarak sentezlenmiştir. Polimerlerin sentezinde monomer olarak akrilamid, çapraz bağlayıcı olarak da trimetilolpropan trimetakrilat (TRIM) kullanılmıştır. Hazırlanan CS ve DS seçici moleküler baskılanmış polimerler pirolün elektropolimerizasyonu ile hazırlanan polipirol (PPy) kaplı karbon screen printed elektrot (SCE) üzerine immobilize edilmiştir. Hazırlanan elektrotlar ile kalibrasyon grafikleri çizilmiş, LOD-LOQ hesaplamaları yapılmış, tekrarlanabilirlik ve tekrar üretilebilirlik ve depo kararlığı testleri gerçekleştirilmiştir. Optimize edilen sensör sistemlerinin gerçek örneklere uygulanabilirliği idrar örneklerinde incelenmiş ve elde edilen sonuçlar LC-MS/MS yöntemi ile alınan sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. CS: 50 ng/mL ila 500 ng/mL ve DS için: 50 ng/mL ila 600 ng/DS için ayrı lineer GAG aralıkları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, molecular imprinting based sensor systems have been developed for the determination of glycosaminoglycans (GAG, Dermatan Sulfate; DS and Chondroitin Sulfate; CS). Firstly, CS and DS imprinted polymers have been synthesized using the precipitation polymerization technique due to the method's ability to eliminate slow mass transfer, do not require surfactant content, allow the synthesized polymer to easily move away from the solvent medium, and produce the microspheres with smooth and uniform particle sizes and durable. In the synthesis of polymers acrylamide was used as a monomer and trimethylolpropane trimethacrylate (TRIM) was used as a crosslinker. The prepared CS and DS selective molecularly imprinted polymers were immobilized on a polypyrrole (PPy) coated carbon screen printed electrode (SCE) prepared by the electropolimerization of the pyrrole. Calibration graphics were drawn with prepared electrodes, LOD-LOQ calculations were made, repeatability and reproducibility and stability tests were performed. The applicability of the optimized sensor systems to real samples was examined in urine samples and the systems were tested by LC-MS / MS method. Separate linear GAG ranges were obtained for CS: 50 ng / mL to 500 ng / mL and DS: 50 ng / mL to 600 ng / DS.