Primer immün yetmezliği olan çocukların ebeveynlerinde covid-19 pandemi süreci ile ilişkili anksiyete bozukluğu ve travma sonrası stres bozukluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety disorder and post-trauma stress disorder related to the covid-19 pandemic in parents of children with primary immunodeficiency
  1. Tez No: 650120
  2. Yazar: BERHAN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Primer immün yetmezliği (PİY) olan çocukların ebeveynlerinin COVID-19 pandemi ile ilişkili anksiyete ve posttravmatik stres düzeylerini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Alerji ve İmmünoloji bölümünde takipleri süren, Primer immün yetmezliği (PİY) olan çocukların ebeveynleri dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak; cinsiyet, yaş ve sosyoekonomik açıdan hasta grubu ile eşleştirilmiş çocukların ebeveynleri çalışmaya dahil edilmiştir. Sosyodemografik özellikleri, uyku alışkanlıklarını, sosyal medya kullanım alışkanlıklarını saptamak için sosyodemografik veri formu, COVID-19 ile ilgili bilgi düzeylerini saptamak için araştırmacılar tarafından oluşturulmuş COVID bilgi anketi, COVID-19 pandemisi sürecindeki anksiyete düzeylerini değerlendirmek için Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 (YAB-7) Ölçeği ve post travmatik stres düzeylerini değerlendirmek için ise PTSB Soru Listesi – Sivil Versiyonu kullanılmıştır. Hasta ve kontrol gruplarının anksiyete ve post travmatik stres düzeyleri karşılaştırıldığında; hasta grubunun ebeveynlerinde anksiyete ve post travmatik stres düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Hasta ve kontrol grubu uyku ile ilgili parametreler açısından karşılaştırıldığında; hasta grubunda uyku süresi az (< 6 saat) olanları oranı, anlamlı derecede yüksekti. Hasta grubunun uyku kalitesi kontrol grubuna göre daha kötü olmakla birlikte her iki grup arasında anlamlı fark yoktu. Klinik parametrelerin birbirleriyle ilişkine bakıldığında; kontrol grubunda klinik parametreler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki yoktu. Hasta grubunda ise anksiyete ve post travmatik stres düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki vardı. Yine hasta grubunda; uyku süresi az (< 6 saat) olanların, uyku süresi fazla (> 6 saat) olanlara göre; hem anksiyete hem de post travmatik stres düzeyleri daha yüksekti.Sonuç olarak primer immün yetmezliği olan çocukların ebeveynleri COVID-19 pandemisi sürecindeki anksiyete ve post travmatik stres düzeyleri kontrol grubundaki ebeveynlere kıyasla daha yüksek olarak bulunmuştur. Bu bulgular primer immün yetmezliği olan çocukların ebeveynlerinin pandemi sürecinde ruhsal açıdan risk altında olduklarını göstermektedir. Bu bakımdan özellikle devam etmekte olan pandemi sürecinde ve olası diğer pandemi süreçlerinde risk grubundaki çocukların ebeveynlerine ruhsal açıdan verilecek profesyonel destek çok büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the COVID-19-related anxiety and post traumatic stress levels of the parents of children with primary immunodeficiency (PI) in this study. The study included parents of children with primary immunodeficiency (PI) and followed up in the Department of Allergy and Immunology of Children's Health and Diseases of Akdeniz University Faculty of Medicine. As a control group; parents of children, age and gender matched with the study group were included in the study. Sociodemographic characteristics, sleep habits, social media using habits were recorded during the interview with the parents. A COVID information questionnaire, created by researchers was used to determine the information levels of parents about COVID-19. Generalised Anxiety Disorder-7 (GAD-7) Questionnaire and PTSD Checklist–Civilian Version were used to evaluate COVID-19-related anxiety and post traumatic stress levels of parents. When the anxiety and post traumatic stress levels of study and control groups were compared; anxiety and post traumatic stress levels of the study group were found to be significantly higher than the control group. When 2 groups were compared in terms of sleep-related parameters; sleep duration of the study group was significantly lower than the control group. The sleep quality of the study group was also lower in the study group, however the difference did not reach a significant level. In the patient group, there was a statistically significant correlation between anxiety and post traumatic stress levels. In addition, in the patient group; there was a negative correlation between the duration of the sleep and the anxiety and post traumatic stress levels. However, these correlations were not determined in the control group. In conclusion, parents of children with primary immunodeficiency were found to have higher COVİD-19-related anxiety and post traumatic stress levels, compared to the control group. These findings suggest that parents of children with primary immunodeficiency are at risk in terms of mental health during the pandemic process. In this respect, especially in the ongoing pandemic process and other possible pandemic processes, professional support for the parents of these children is of great importance.