BİLSEM'de çalışan matematik öğretmenlerinin matematik eğitiminde yaşadıkları sorunların incelenmesi
Examination of the problems that mathematics teachers working in BİLSEM experience in mathematics education
  1. Tez No: 650132
  2. Yazar: GÜLCİHAN SU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN COŞKUNTUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Eğitimin her kademesinde farklı öğrencilerle karşılaşmak mümkündür. Öğrencilerin bireysel farklılıklara sahip olması, ilgi ve yeteneklerinin farklı olması onları eğitimlerinin de farklılaşmasına sebep olmaktadır. Bu ilgi, yetenek ve becerileri yönünden bazı öğrenciler özel eğitime ihtiyaç duyabilmektedir. Özel eğitim, birçok engele veya özel yeteneğe sahip olan bireyleri kapsamaktadır. Dolayısıyla özel yetenekli bireyler de yetenekleri doğrultusunda eğitim almaları için farklı uygulamalara tabi olabilmektedirler. Tarih boyunca ülkemizde özel yetenekli bireyler için çalışmalar ve onlara özel eğitimler sağlanmıştır. Fakat toplumun her kesiminde ki özel yetenekli öğrencilere ulaşabilmek için farklılaştırılmış, ilgi ve yetenekleri geliştirici eğitim kurumuna ihtiyaç olmuştur. Ülkemizde Bilim Sanat Merkezlerinin (BİLSEM) kurulmasıyla üstün yetenekli öğrencilerin eğitimine farklı açıdan yaklaşan bir eğitim kurumu ihtiyacı ortadan kalkmış oldu. Bu merkezlerde eğitim öğretimi gerçekleştirecek olan öğretmenlerin kurum içinde yaşadığı sorunlar ve sıkıntıların neler olduğu, sebeplerinin ortaya konması bu kurumların iyileştirilmesi adına atılacak adımlar için yol gösterici nitelikte olacaktır. Bu bağlamda bu araştırma BİLSEM'lerde eğitim-öğretimin önemli parçası olan matematik öğretmenlerinin bu süreçte yaşadıkları sorunları tespit etmeyi öğretmen görüşleri bakımından inceleme amacıyla yapılmıştır. Buna bağlı olarak matematik öğretmenlerinin eğitim-öğretim sürecini nasıl yürüttükleri, fiziksel ve teknolojik alt yapı, idari ilişkiler gibi birçok farklı faktörler açısından yaşadıkları sorunların neler olduğu detaylıca incelenmeye çalışılmıştır. Dolayısıyla, nitel bir yaklaşımla gerçekleştirilen bu çalışma BİLSEM'lerde çalışan matematik öğretmenleriyle gerçekleştirilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile yapılan bu araştırma, 2018-2019 eğitim-öğretim dönemi içinde gönüllülük esasına göre 13 BİLSEM matematik öğretmeni ile yürütülmüştür. Araştırmada elde edilen verilere göre, BİLSEM matematik öğretmenlerinin görev yaptıkları kurumlarda pek çok farklı sorunla yüz yüze kaldıkları tespit edilmiştir. Katılımcı öğretmenler, çoğunlukla öğrenci seviye farklılıklarının olmasından sorun yaşadıklarını dile getirmişlerdir. Bununla beraber öğrencilerin ilgilerinin ve genel uyarılmışlık hallerinin düşük olduğunu belirtmişlerdir. Bunun sebebi olarak normal okul derslerinin yoğunluğu, BİLSEM derslerinin akşam saatlerinde olmasından dolayı aç ve yorgun olmaları olarak ifade etmişlerdir. BİLSEM binalarının mevcut öğrenci potansiyeli açısından yeterli olmadığını ve sahip olunan fiziksel ve teknolojik alt yapının yetersizliğinden sorun yaşadıklarını dile getirmişlerdir. Her ilde aynı standartta olması gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca katılımcı öğretmenler, mevcut yönergedeki özlük hakları ile ilgili belirsizlikten, etkinliklerin sahip olduğu eksikliklerden, çalışma saatlerinden, öğrenci devamsızlıklarından, idari yaşanan sorunlardan, velilerin BİLSEM işleyişini anlamamasından dolayı kurumu kurs, etüt merkezi olarak görmesinden, mesleki gelişimlerini sağlayacak kurs, seminer ve kongrelere katılım sağlayamamaktan dolayı sorunlar yaşadıklarını dile getirmişlerdir. Yaşanan bu sorunların tespiti, özel yetenekliler için önemli bir pozisyonda olan BİLSEM'lerde çalışan matematik öğretmenlerinin motivasyon ve kuruma bağlılıkları arttırıp öğretmen ve öğrenciler için cazip bir kurum haline getirmek iyileştirme çalışmalarında için yol göstereceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is possible to come across various kinds of students at every stage of education. The differences that students possess in that their individual discrepancies, their interests and abilities may cause students' educational needs to differentiate. Some students due to their interests, skills and abilities may need special education. Special education involves students who possess special educational needs and abilities. Consequently, individuals who have special abilites may have and expose to various educational practices along with their abilities. During all our country's history, spesific educational implementations and facilities have been provided for those who have special abilities. Therefore, educational institutions which provide challenges and enough supports regarding students' interests and ability development have been needed in order to reach these students in every segment of the society. In our country, after Science and Art Centers (BİLSEM) having been founded, the institution necessity that possesses different approaches regarding gifted students' education has not been needed anymore. Describing the problems and difficulties belonging to teachers who are working in these centers and explaining possible reasons related to the problems will show informative ways in order to improve their professional development. In that context, this research was conducted for determining Science and Art Center mathematics teachers' views regarding problems and difficulties that they are facing with during that process. In relation to this, it was tried to explicate how they manage factors such as teaching-learning activities, administrative affairs, physical and technological infrastructures for investigating their problems they are facing with in more detail. Thus, this qualitative research was conducted with 13 volunteer mathematics teachers who work Science and Art Centers (BİLSEM) by using semi-constructed interview method during 2018-2019 semester. According to findings, Science and Art Center (BİLSEM) mathematics teachers are facing with various diffiulties in their workplaces.Mostly, teachers stated that they have issues about the gap levels between students. Besides, they expressed that student motivation and interest degrees are low in general sense. As a reason, they stressed some factors such as normal school schedule and evening classes that make students hungry and tired in Science and Art Centers. Also, it was expressed that school buildings aren't enough for student capabilities and other matters about physical and technological disadvantages. It was stated that every center should have same standards. In addition, uncertainities about their professional career, not having enough educational materials, working hours, administrative issues, parents' not comprehending centers' mentality, parents' assuming and approaching as if it's a regular type course facility, not having adequate chances to attend events such as seminars, courses or congresses about professional development are seen important factors by those mathematics teachers also. It is believed that determining those problems related to Science and Art Centers will help mathematics teachers to increase their motivation levels and show useful ways in order to make these centers become more efficient and attractive for teachers and students both.