Yoğun bakım hemşirelerinde etik iklim algısı ve bakım kalitesi ilişkisi
The relationship between ethical climate perception of intensive care nurses and quality of care
- Tez No: 650145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) bakım kalitesini etkileyeceği düşünülen tüm faktörlerin bakım kalitesi iyileştirme çalışmaları kapsamında ele alınması gerekmektedir.Bu çalışma YBÜ'de hemşirelerin etik iklim algılarının bakım kalitesine yansımasının ortaya konması amacıyla planlanmış tanımlayıcı türde bir çalışmadır. Araştırma Sakarya'da bulunan devlet hastanelerinin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 197 yoğun bakım hemşiresi ile gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülmüştür. Veriler sosyodemografik bilgi formu, Hastane Etik İklim Ölçeği (HEİÖ), Karşılanamayan Hemşirelik Bakımı Ölçeği (KHBÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmada yer alan hemşirelerin yaş ortalaması 29.53±5.52 olup, %71.1'i kadındır. HEİÖ toplam puan ortalaması 3.60±0.61 olup, en yüksek ortalama puan 'Hasta Faktörü' (4.04±0.62), en düşük ortalama puan 'Hastane Faktörü' (3.06±0.90) alt boyutlarında elde edilmiştir. HEİÖ'ye göre hemşirelerin yaklaşık yarısı (%48.7) genellikle birimlerinde güvenli hasta bakımı verildiğini düşünmekte; yarıya yakını (%45.2) hastaneleri tarafından hiç desteklenmedikleri ya da nadiren desteklendikleri ve saygı duyulduklarını ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
All factors that thought to be affect the quality of care in intensive care units (ICU) need to be addressed within the context of quality of care improvement works. This is a descriptive study planned to exhibit the reflection of the ethical climate perceptions of nurses on the quality of care in ICU. The study is carried out on a volunteer basis with 197 intensive care nurses working in intensive care units of state hospitals in Sakarya. The data is collected by way of The Socio-demographic Information Questionnaire, The Hospital Ethical Climate Survey (HECS) and The Missed Nursing Care Survey. The age average of nurses participated in the study is 29.53±5.52 and 71.1% of them are female. HECS total average score is 3.60±0.6, the highest score is“Patient Factor”(4.04±0.62), while the lowest score is“Hospital Factor”(3.06±0.90) in it's subscales. In terms of HECS, approximately half of the nurses (48.7%) think that safe patient care is given in their units; nearly half of them (45.2%) think that they have never been supported or respected by their hospital.