Sağlık turizminde dijital iletişim: JCI akreditasyonu almış hastaneler üzerine bir araştırma
Digital communication in health tourism: JCI on accreditated hospitals research
  1. Tez No: 650144
  2. Yazar: GÜLSÜM MESCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAĞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Turizm, Health Education, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Küresel alanda sağlık turizmi her geçen yıl artmaktadır. Sağlık turizmin pazardaki payının büyümesi ve hızlı gelişmelerin yaşanmasıyla birlikte“Yükselen Trend”haline gelmiştir. Son yıllarda sağlıkta dönüşüm programı ile Türkiye de önem kazanan sağlık turizmi ile birlikte uluslararası arenada insanlara bilgi sağlayıcısı olan dijital iletişimin önemini daha da arttırmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de sağlık turizm hizmeti sunan ve uluslararası alanda geçerliliği kabul edilmiş JCI (Joint Commission Intrenational) akreditasyon belgesine sahip olan hastanelerden sağlık hizmeti almak isteyen turistlerin yararlandıkları dijital iletişim araçlarının belirlenmesi hedeflenmektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilere içerik analizi uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de faaliyet gösteren JCI akreditasyon belgesine sahip 46 adet sağlık kuruluşu oluşturmaktadır. Uygulanan ölçme yöntemi yataklı tedavi kurumlarına yönelik olması sebebiyle, ayaktan tedavi hizmeti sunan 11 adet sağlık kuruluşu kapsam dışına alınmıştır. Bu nedenle çalışma evreni 35 adet sağlık kuruluşu olarak belirlenmiştir. Kurumsal web site performansları bakımından; verilerin elde edilmesinde Maifredi ve arkadaşlarının (2010) geliştirmiş olduğu“geçici kod”isimli ölçek kullanılmıştır. Toplamda 5 boyuttan oluşan ölçekte 89 adet soru ifadesi bulunmaktadır. Bulgular, web siteleri için kullanılan ölçekte:“teknik hizmetler”,“hastane bilgisi ve hizmetleri”,“kabul ve sağlık hizmetleri”,“interaktif çevrimiçi hizmetler”ve“dış faaliyetler”olarak kategorize edilmiş 5 farklı başlık altında toplanarak değerlendirilmiştir. Sosyal medya araçlarından elde edilen veriler ise Hilliard (2012) yapmış olduğu çalışmasında yer alan ve Öksüz ve Altıntaş'ın (2017) yayınından ilgili değişkenlerin tanımlanmasına çalışılarak veri setleri oluşturulmuş ve değerlendirilmiştir. Sonuç olarak hastanelerin kurumsal web sitelerinde dijital iletişim kaynaklarını etkili bir biçimde kullandıkları ve önceki çalışmalarına göre gelişme sağladıkları tespit edilmiştir. Ancak kurumların diğer dijital iletişim araçları olarak kullandıkları sosyal medya hesaplarında (Facebook ve Twitter) web siteleri kadar iyi bir performans göstermedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Medical tourism in the global area is increasing every year. With the growth of the share of health tourism in the market and rapid developments, it has become“Rising Trend”.In recent years, the health transformation program in health tourism in Turkey has gained importance in the international arena with the people with knowledge of the importance of digital communications providers have increased. The aim of this study is to determine the digital communication tools that take advantage of tourists seeking medical tourism service providers and accepted the validity of the international JCI accreditation certificate have to get health services from hospitals in Turkey. Qualitative research method was used in the study. Data were analyzed by content analysis. The study population with JCI accreditation certificate is 46 health institutions operating in Turkey.Since the assessment method was for inpatient treatment institutions, 11 health institutions, which are outpatient institutions, were excluded.For this reason, the universe of the study was determined as 35 health institutions. In terms of corporate web site performances; the scale developed by Maifredi et al. (2010) was used to collect data. In this scale, there are 89 questions with 5 dimensions and expressions included in each dimension. The findings were evaluated under five different categories:“Technical services”,“Hospital information and services”,“Acceptance and health services”,“Interactive online services”and "External activities,In addition, data sets were created and evaluated based on the posts shared by the hospitals' social media accounts (Facebook and Twitter). As a result, it has been determined that hospitals effectively use digital communication resources on their corporate websites and have improved compared to their previous studies.However, it has been determined that institutions do not perform as well as websites in their social media accounts (Facebook and Twitter) that they use as other digital communication tools.