Gelişen teknolojide ve değişen ekonomide tedarik zinciri ve lojistik kullanımının ithalat ve ihracatın üzerine yansımaları
- Tez No: 650146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDENUR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma gelişen teknolojik gelişmeler ve dünyada değişen ekonomik anlayış doğrultusunda tedarik zinciri ve lojistik kullanımının ihracat ve ithalata olan etkisini tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Hazırlanan çalışmanın birinci, ikinci ve üçüncü bölümlerinin hazırlanmasında alanyazın taraması yöntemi kullanılmıştır. Alanyazında lojistik, tedarik zinciri, ihracat ve ithalat kavramlarına ilişkin yayınlar incelenerek çalışmaya aktarılmıştır. Bunun yanında Türkiye'de lojistik ve tedarik zinciri yönetimi uygulamaları ve güncel veriler ele alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde lojistik kullanımının ihracat ve ithalata olan etkisinin incelenmesi amacıyla 1996-2017 yılları arasında lojistik, ihracat ve ithalat verileri kullanılarak ekonometrik analiz gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz doğrultusunda Türkiye'de lojistik kullanımının ihracat ve ithalata olan etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. TÜİK web sitesinden alınan veriler araştırmada ifade edilen değişkenler doğrultusunda analiz edilebilmek için VAR-VECM modelleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared in order to determine the effect of supply chain and logistics use on exports and imports in line with the developing technological developments and changing economic understanding in the world. The literature review method was used in the preparation of the first, second and third sections of the prepared study. In the literature, publications on logistics, supply chain, export and import concepts were examined and transferred to the study. Besides, logistics and supply chain management applications in Turkey and updated data have been made by considering the evaluation. In the application part of the research, in order to examine the effect of the use of logistics on exports and imports, econometric analysis was carried out using logistics, export and import data between 1996-2017. In line with the analysis done, the impact of exports and imports in Turkey has tried to determine the use of logistics. VAR-VECM models were used to analyse the data obtained from the TURKSTAT website in line with the variables expressed in the research.