Obez hastalarda serum speksin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of spexin level in obese patients
  1. Tez No: 650171
  2. Yazar: ÖZLEM KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kaymaz, Ö. Obez Hastalarda Serum Speksin Düzeyinin Değerlendirilmesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Tekirdağ, 2020. Obezite sağlığımızı olumsuz etkileyen multifaktöriyel kompleks bir hastalıktır. Beraberinde diyabet, hipertansiyon (HT), hiperlipidemi, kalp-damar hastalıkları gibi pek çok sağlık sorunununa yol açmaktadır. Çalışmamızdaki amacımız yakın zamanda keşfedilen yeni bir peptid olan speksinin obezite ve ilişkili bozuklular arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmaya 58 obez hasta ve 30 sağlıklı birey dahil edildi. Obez hastalarda serum speksin düzeyinde kontrol grubuna göre anlamlı fark saptanmadı (p=0,37). Aynı zamanda morbid obez grupda, fazla kilolu hastalara göre serum speksin düzeyleri anlamlı olarak düşük bulundu (p=0,041). Obez hastalarda incelenen parametrelerden total kolesterol, düşük dansiteli lipoprotein (LDL), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), trigliserit, glukoz, insülin, HbA1c, QUICKY indeks, sistolik kan basıncı (SKB), diastolik kan basıncı (DKB) ve beden kitle indeksi (BKİ) değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptandı (sırasıyla p=0.001, p=0.002, p=0.021, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000). Metabolik sendromlu (MS) hasta grubundaki serum speksin düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptandı (p=0.045).
Özet (Çeviri)
Kaymaz.Ö. Evaluation of Spexin Level in Obese Patients, Tekirdag Namık Kemal University, Institute of Health Sciences, Department of Medical Biochemistry, Master Thesis, Tekirdag, 2020. Obesity is a multifactorial complex disease that negatively affects our health and it also causes many health problems such as diabetes, hypertension (HT), hyperlipidemia and cardiovascular diseases. Our aim in this research is to evaluate the relationship between spexin levels, a recently discovered peptide, with obesity and associated disorders. 58 obese patients and 30 healthy individuals were included in our study. There was no significant difference in serum spexin levels in obese patients compared to the control group (p = 0.37). Also, in the morbidly obese group, serum spexin levels were significantly lower than the overweight patient group (p = 0.041). Among the parameters examined in obese patients, total cholesterol, low density lipoprotein (LDL), high density lipoprotein (HDL) and triglyceride, glucose, insulin, HbA1c, QUICKY index, systolic blood pressure (SKP), diastolic blood pressure (DBP) and body mass index (BMI) values were significantly higher than the control group (p=0.001, p=0.002, p=0.021, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000 respectively). Serum spexin values in the patient group with metabolic syndrome (MS) were significantly higher than the control group (p = 0.045).