Obez hastalarda serum ferritin düzeyi ile metabolik parametrelerin ilişkisi
The relationship between serum ferritin level and metabolic parameters in obese patients
  1. Tez No: 549744
  2. Yazar: ZEMZE ÖZBEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL IŞIK SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada obezitenin serum ferritin seviyelerine etkisini ve artan serum ferritin düzeylerinin metabolik parametrelerle olan ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya obezite polikliniğine başvuran, dahil edilme kriterlerine uyan pre-obez ve obez 935 birey alındı. Çalışma retrospektif ve kesitsel bir çalışmadır. Veriler hasta dosyalarından ve veri tabanından elde edildi. Hastaların vücut kitle indeksi, sosyodemografik özellikleri ve laboratuar değerlerine bakıldı. Kadın ve erkekler ayrı ayrı değerlendirildi. Hastaları obezite gruplandırmasına göre dört gruba ayırdık ve ferritinin obezite derecelendirmesi ile ilişkisi incelendi. Daha sonra ferritin ile tüm hastaların metabolik parametreleri arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Çalışmanın %86,2'ini kadınlar oluşturuyordu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the effect of obesity on serum ferritin levels and the relationship between increased serum ferritin levels and metabolic parameters. Method: The study included 935 individuals who were pre-obese and obese. This is a retrospective and cross-sectional study. Data were obtained from patient files and database. Body mass index, sociodemographic characteristics and laboratory values were evaluated. Women and men were evaluated separately. We divided the patients into four groups according to obesity grouping and the relationship of ferritin with obesity grading was investigated. Then, the relationship between ferritin and metabolic parameters of all patients was investigated. Results: 86.2 % of our study consisted of women.