Fast algorithms for large 3-D electromagnetic scattering and radiation problems
Büyük ölçekli üç boyutlu elektromanyetik yayınım ve saçınım problemleri için hızlı algoritmalar
- Tez No: 65018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET BÜYÜK ÖLÇEKLİ ÜÇ BOYUTLU ELEKTROMANYETİK YAYINIM VE SAÇINIM PROBLEMLERİ İÇİN HIZLI ALGORİTMALAR İbrahim Kürşat Şendur Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Y. Doç. Dr. Levent Gürel Haziran 1997 Bazı gerçek hayat yayınım ve saçınım problemleri elektriksel olarak çok büyüktürler ve geleneksel çözüm algoritmaları ile çözülemezler, içerdikleri güçlüklere rağmen, bu problemlerin çözümleri gerçek hayat uygulamalarında hemen kullanılabilen değerli sonuçlar önerirler. Hızlı multipol metodu, hesap- sal kompleksiteyi ve hafıza gereksinimini, çözüm hassasiyetten taviz vermeden düşürerek, mevcut kaynaklar ile büyük problemlerin çözümünü mümkün kılar. Bu, iteratif bir çözüm metodu içerisinde kompleksitesi 0(N2) olan matris- vektor çarpımını, 0(Af1-5) kompleksitesiteye sahip daha hızlı bir eşleniği ile yer değiştirerek sağlanır. Hızlı uzak alan algoritması 0(N2) kompleksiteyi 0(N1-33)''e düşürür. Doğrudan çözüm algoritması 0(N3) işlem gerektirir. Anahtar kelimeler : Hızlı algoritmalar, yayınım problemleri, saçınım problemleri iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FAST ALGORITHMS FOR LARGE 3-D ELECTROMAGNETIC SCATTERING AND RADIATION PROBLEMS Ibrahim Kürşat Şendur M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Levent Gürel June 1997 Some interesting real-life radiation and scattering problems are electrically very large and cannot be solved using traditional solution algorithms. Despite the difficulties involved, the solution of these problems usually offer valuable re sults that are immediately useful in real-life applications. The fast multipole method (PMM) enables the solution of larger problems with existing compu tational resources by reducing the computational complexity and the memory requirement of the solution without sacrificing the accuracy. This is achieved by replacing the matrix-vector multiplications of 0(N2) complexity by a faster equivalent of 0(N1-5) complexity in each iteration of an iterative scheme. Fast Far-Field Algorithm(FAFFA) further reduces 0(N2) complexity to 0(Nlja). A direct solution would require 0(N3) operations. Keywords : Fast algorithms, radiation problems, scattering problems in