On the effective bandwioth for reource management in ATM networks
ATM ağlarında kaynak yönteimi için eşdeğer band genişliği üzerine
  1. Tez No: 65019
  2. Yazar: TİJANİ CHAHED
  3. Danışmanlar: ERDAL ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET ATM AĞLARINDA KAYNAK YÖNETİMİ İÇİN EŞDEĞER BANT GENİŞLİĞİ ÜZERİNE Tijani Chahed Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Erdal Arıkan Haziran 1997 Eşdeğer bant genişliği, zamanla değişen Eşzamansız Aktarım Modu (ATM) kaynaklarının istatiksel karakteristiklerinin bir ölçüsüdür. Bu çalışmada etkin bant genişliği kavramı ve teorisinin bir sentezi sunulmakta, daha sonra uygulamalarından bahsedilmekte, sınırlamaları araştırılmakta ve etkinliği ölçülmektedir. Eşdeğer bant genişliğinin etkin bir gereç olabilmesi için, ağ yönetimi işine hatta ve gerçek zamanda uygulanabilmesi büyük önem taşır. Bu bağlamda, çalışmamızın ana konusu Eşzamansız Aktarım Modu ağlarında hatta trafik karakterizasyonu ve kaynak yönetimidir. Eşzamansız Aktarım Modu ağlarında optimal kaynak yönetimi, ağ tasarımının istatiksel çoğullama ve kazançları dikkate alma yeteneğiyle yakından ilişkilidir. Bu durum araştırılmakta, yeni ve optimal bir bağlantı kabul kontrolü mekanizmasi önerilmektedir. Anahtar Kelimeler : Eşzamansız Aktarım Modu, Eşdeğer Bant Genişliği, Hatta Kaynak Yönetimi. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ON THE EFFECTIVE BANDWIDTH FOR RESOURCE MANAGEMENT IN ATM NETWORKS Tijani Chahed M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Erdal Arıkan June 1997 The aim of this work is to present a synthesis view of the concept and theory of the effective bandwidth, a measure that captures the statistical characteristics of time-varying ATM sources, to cover some of its applications, to investigate its limitations and to determine the extent of its effectiveness. For the effective bandwidth to be a viable tool, its on-line, real-time application to network management tasks is a major concern. In this line of thought, on-line traffic characterization and resource management in ATM networks are the main topics of our work. Since optimal resource management in ATM networks relies essentially on the ability of the network design to perform statistical multiplexing and account for the gains, this case is investigated and a novel, optimal connection admission control (CAC) algorithm is suggested. Keywords : ATM, Effective Bandwidth, On-Line Resource Management. Ill