Age-aware scheduling in communication networks
Haberleşme ağlarında bilgi yaşı farkında çizelgeleme
- Tez No: 650201
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yeni nesil haberleşme ağlarında farklı isterlere sahip olan çeşitli veri trafikleri birlikte bulunacak. Bu birliktelik yeni metriklere dayanan ve veri trafiklerini ayırt edebilen yeni tekniklere ihtiyaç duymaktadır. Haberleşme bağlantılarının tazeliğini ölçen Bilgi Yaşı metriği, yeni nesil haberleşme ağlarını Nesnelerin İnterneti ve Otonom Sürüş gibi yeni teknolojilerine hazırlamak için ümit vadetmektedir. Bu tezde, bilgi yaşını düşüren çizelgeleme problemini farklı ağ modellerinde inceledik. LCFS kuyruklarda Stochastic Hybrid System metoduyla yaptığımız teorik çalışmaların sonuçları yardımıyla Maximum Age Difference isimli ağları bilgi yaşı açısından optimize etmekte kullanılabilecek öne çıkan bir çizelgeleme algoritması önerdik. Ayrıca bilgi yaşı düşüren çizelgeleme problemini Reinforcement Learning tabanlı metodlarla birlikte inceledik. Bu yöntem özellikle ağın istatistiksel bilgilerini bilinmediği zaman avantajlı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In next-generation communication networks, various types of data traffic with different requirements will coexist. This type of coexistence requires new techniques based on new metrics to distinguish the various types of data traffic based on their value. The emerging metric Age of Information (AoI) quantifying the timeliness of the communication flow is a promising metric to prepare future networks for new technologies such as the Internet of Things and Autonomous Driving. In this thesis, we studied scheduling problems with the objective of minimizing AoI on different network models. With the help of the results obtained from the theoretical study of LCFS queues using the Stochastic Hybrid System method, we propose a prominent scheduling algorithm called Maximum Age Difference, which is useful for optimizing the network in terms of AoI. Additionally, we approached the age-minimizing scheduling problem with Reinforcement Learning-based methods, which is advantageous when the network statistics are unknown.