A novel scheduling strategy for priority-aware iot networks for age of information optimization
Öncelik bilinçli nesnelerin interneti ağlarında bilgi yaşı optimizasyonu için yeni dağıtım stratejisi
  1. Tez No: 881083
  2. Yazar: OĞUZHAN SAYINBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kablosuz iletişime olan ihtiyaç arttıkça, spektral verimliliği artırma ve iletişimdeki gecikmeyi azaltma ihtiyacı daha kritik hale gelmiştir. Bu çalışmada Nesnelerin İnterneti ağlarında Knapsack probleminin çözümüne dayalı yeni bir dağıtım stratejisi önerilmiştir. Ana amaç, iletişim kaynaklarının kısıtlı olduğu göz önüne alındığında, ortalama ve maksimum iletim gücü kısıtlamaları dahilinde sensörlerin Bilgi Yaşı değerleriyle her sensör için tanımlanan maksimum Bilgi Yaşı sınırı arasındaki farkı en aza indirmektir. Problem belirtilen koşullara göre formüle edilmiş, önerilen yaklaşım, orijinal problemin bir Sırt Çantası problemi olarak yeniden formüle edilmesi üzerine kurulmuştur. Bir sensör için durum güncelleme iletimi başarılı olursa sensörün bilgi yaşını düşürülür. Ek olarak, her sensörün güncellemesini iletmek için ihtiyaç duyduğu frekans bandı sayısı olarak bir ağırlık değeri tanımlanır. Sonuçların kalitesini korurken hesaplama karmaşıklığını azaltmak için Tam Polinom-Zaman Yaklaşımı şeması önerilmiştir. İkinci olarak, önerilen yöntemle birlikte kıyaslama yöntemlerinin algoritmaları oluşturulmuştur. Son olarak, uyarlanan algoritmalar kullanılarak yapılan simülasyonların sonuçları paylaşılmıştır. Önerilen dağıtma yönteminin, Çok Kollu Haydut için Q-öğrenme ve Whittle Endeks stratejileri olan kıyaslamalardan daha iyi performansa sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the need for wireless communication grows, the need to increase spectral efficiency and reduce latency in communication has become more critical. In this study a novel scheduling strategy is proposed based on solving the Knapsack problem in Internet of Thing networks. The main goal is to minimize the difference between Age of Information (AoI) values of sensors and Peak AoI (PAoI) constraints subject to average and peak transmission power constraints given the communication resources are scarce. At first, we formulated the problem according to the specified PAoI constraint, transmission power, and frequency band constraints.The proposed approach involves reformulating the original problem as a Knapsack problem. This is done by assigning a value as the decrease in AoI of a sensor if a status update transmission is successful. In addition, a weight is specified as the frequency band amount that a sensor requires to transmit its update. Additionally, Fully Polynomial-Time Approximation scheme (FPTAS) is proposed to decrease the computational complexity while preserving the quality of results. Secondly, algorithms of benchmark methods were created together with the proposed method. Finally, the results of the simulations completed using the adapted algorithms are given. The proposed scheduling method is shown to outperform the benchmarks which are Multi-Armed-Bandit Q-learning and Whittle's Index strategies.