Implementation and evaluation of age-aware downlink scheduling policies in communication networks
Haberleşme ağlarındaki bilgi yaşı farkında çizelgeleme poliçelerinin gerçeklenmesi ve incelenmesi
  1. Tez No: 698030
  2. Yazar: TAHİR KEREM OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İletişim sistemleri geliştikçe, ortaya çıkan uygulamaların gereksinimlerini karşılamak için gelişmiş perspektiflere ihtiyaç duyulmaktadır.“Bilgi Yaşı”metriği, uygulamaların bilgi tazeliği taleplerini incelemek için literatürde kendine yer edinmiştir. Bilgi Yaşı perspektifi ile, iletişime konu olan bilgilerin tazeliği, bilginin alıcısının gözünden takip edilmektedir. Tez kapsamında, Yazılım Tanımlı Telsizler (SDR'ler) kullanılarak tek verici (baz istasyonu) ve birden fazla alıcı içeren bir kablosuz ağ gerçekleştirilmiştir. Bilgi Yaşı metriği, ağın ana performans metriği olarak kabul edilerek, karmaşıklığı düşük, yaşa duyarlı çizelgeleme politikaları uygulanmış ve geleneksel çizelgeleme politikalarıyla karşılaştırılmıştır. Ardından, Bilgi Yaşı kavramının, bilgi çekme isteği odaklı senaryolara uygun bir versiyonu olan“Sorgulanan Bilgi Yaşı”(QAoI) metriği incelenmiştir. Bilgi Yaşı merkezli çizelgeleme algoritmaları modifiye edilerek, QAoI konseptinde iyi performans gösterebilecek çizelgeleme politikaları elde edildi. SDR'lar ile oluşturulan test ortamı, bilgi çekme isteği odaklı çizelgeleme politikalarının performansının deneysel olarak incelenebilmesi amacıyla geliştirildi.
Özet (Çeviri)
As communication systems evolve, advanced perspectives are needed to meet the requirements of emerging applications. The Age of Information metric has taken its place in the literature to examine the information freshness demands of various applications. With the Age of Information perspective, the freshness of information subject to communication is monitored from the destination's point of view. Within the scope of the thesis, a wireless network with a single transmitter (base station) and multiple receivers was realized using Software Defined Radios (SDRs). The Information Age metric was considered the main performance metric of the network. Low-complexity, age-sensitive scheduling policies were applied and compared with traditional scheduling policies. Then, the Query Age of Information (QAoI) metric, a version of the Age of Information concept suitable for pull-based scenarios, was examined. We modified Age-Aware policies to perform well with respect to QAoI. We modified the SDR testbed to study the performance of pull-based scheduling methods experimentally.