Implementation and evaluation of an age-aware wi-fi uplink
Bilgi yaşı farkında yukarı yönlü wi-fi gerçeklemesi ve incelemesi
  1. Tez No: 920323
  2. Yazar: ALPEREN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, kablosuz iletişim ağlarının verimliliğini ve tazeliğini artırmak için Bilgi Yaşı (AoI) kavramını mevcut Wi-Fi 802.11 standartları çerçevesine entegre etmeye yönelik yeni bir yaklaşımı ele almaktadır. Bilgi Yaşı, verilerin güncelliğini ve tazeliğini dinamik bir ölçü olarak temsil etmektedir. Önerilen araştırma metodolojisi, mevcut Wi-Fi 802.11 standartlarına AoI metriklerini entegre ederek sistemi optimize etmeyi ve genel haberleşme ağı performansını artırmayı hedeflemektedir. Çok kullanıcılı yukarı yönlü Wi-Fi ağlarında, çizelgeleme politikalarını optimize etmek ve paketlerin iletimini önceliklendirmek için Çok Kollu Haydut (MAB) problemini çözmek amacıyla Üst Güven Sınırları (UCB) kullanan bir politika olan MAB UCB-PI geliştirilmiştir. Bu yaklaşımın doğruluğu, Raspberry Pi-4 ve ESP32 modülleri gibi düşük maliyetli donanımlar kullanılarak kapsamlı simülasyonlar ve gerçek dünya deneyleri ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, MAB UCB-PI'ın AoI'yi azaltma konusunda mevcut algoritmalardan daha başarılı olduğunu, değişen ağ koşullarına karşı dayanıklı olduğunu ve farklı senaryolara uyum sağlayabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the novel approach to enhance the efficiency and freshness of wireless communication networks by integrating the concept of Age of Information (AoI) within the existing Wi-Fi 802.11 standards framework. The Age of Information represents a dynamic measure of the timeliness and freshness of data. The proposed research methodology involves optimizing the system and improving overall network performance by integrating AoI metrics within the existing Wi-Fi 802.11 standards framework. In multi-user uplink Wi-Fi networks, a policy called MAB UCB-PI, which uses Upper Confidence Bounds (UCB) to solve the Multi-Armed Bandit (MAB) problem, has been developed to optimize scheduling policies and prioritize packet transmission. The validity of this approach has been evaluated through extensive simulations and real-world experiments using low-cost hardware such as Raspberry Pi-4 and ESP32 modules. The results demonstrate that MAB UCB-PI outperforms existing algorithms in reducing AoI, is robust under varying network conditions, and can adapt to different scenarios.