Kripto para ve ekonomi
Cryptocurrencies and economics
  1. Tez No: 650244
  2. Yazar: UMUTCAN MEMO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İktisat, insanlığın ortaya çıkışından beri hayatın her alanında olmuştur. İktisatın temelini oluşturan para, hayatımızı idame ettirebilmek için en önemli araçtır. Ancak paranın geçirdiği evrim ile beraber soyutlaşmaya başlaması, çeşitli tartışmaları da ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada kripto paranın mevcut para birimlerine alternatif bir para birimi yaratıp yaratamayacağı ve bu durumda merkez bankalarının olası bakış açılarının nasıl olacağı konusu ele alınmıştır. Literatür taraması yöntemiyle yapılan bu çalışmada merkez bankalarının kripto ya da dijital para üreterek mevcut para politikalarıyla hareket etmesi, politikalarda etkinsizliğe ve başarısızlığa neden olabileceği değerlendirmesinde bulunulmuştur. Merkez bankalarının kripto ya da dijital para arz etmesi durumunda para politikalarının düzenlenmesi ya da yeni politikaların oluşturulması gereklidir. Merkez bankalarının kripto ya da dijital para arz etmemesi durumunda ise piyasada herhangi bir kontrolünün olmamasına neden olarak geleneksel para sisteminin zamanla deforme olmasına neden olacaktır. Çalışmanın sonuç kısmında kripto paralar ve merkez bankaları hakkında genel bir değerlendirme yapılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Economics has been in every sphere of life since the emergence of humanity. Money, which forms the basis of economics, is the most important tool for sustaining our lives. However, with the evolution of money, it began to be abstracted, and this led to various debates. In this study, whether the crypto currency can create an alternative currency to the existing currencies and in this case the possible perspectives of central banks will be discussed. In this study conducted with the literature review method, it was evaluated that if central banks act with current monetary policies by producing crypto or digital money, it may cause inefficiency and failure in policies. If the central banks supply crypto or digital money, it is necessary to regulate monetary policies or to create new policies. If the central banks do not supply crypto or digital money, they will have no control in the market and cause the traditional monetary system to deform over time. In the conclusion part of the study, a general evaluation is made about crypto currencies and central banks and suggestions are made.