Prehipertansif postmenopozal kadınlarda 8 haftalık nordic walking eğitimi ile geleneksel yürüme antrenmanının fizyolojik ve fonksiyonel parametrelere etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of 8-week nordic walking training and traditional walking training on physiological and functional parameters in prehypertensive postmenopausal women
- Tez No: 650243
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada prehipertansif postmenopozal kadınlarda Nordic walking eğitimi (NW) ile geleneksel yürüme antrenmanının (GY) vücut kompozisyonu, kan basıncı, dinlenim kalp atım hızı, kan lipit profili, açlık glukoz, açlık insülin, aerobik kapasite ve esneklik üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza yaş ortalaması 56.06±7.03 yıl olan 34 kadın katılmıştır. Katılımcılar kontrol (n=14), NW (n=10) ve GY (n=10) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Katılımcılara tam kan sayımı yapılmış, vücut kompozisyonu, kan basıncı, dinlenim kalp atım hızı değerlendirilmiş, aerobik kapasiteleri için 12 dk koş-yürü testi uygulanarak VO2maks değerleri kaydedilmiş ve esneklikleri otur-uzan testiyle değerlendirilmiştir. Egzersizler haftada 3 gün ve 8 hafta sürmüştür. NW ve GY grubu değerlendirmeleri egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası yapılırken kontrol grubunun sadece bazal değerleri alınmıştır. Egzersiz öncesi ve sonrası değerler karşılaştırıldığında NW grubunda vücut kütlesi, vücut kütle indeksi, kalça çevresi, sistolik basınç, diyastolik basınç, glukoz, insülin, total kolesterol, trigliserid, LDL-Kolesterol, VLDL-Kolesterol değerleri anlamlı olarak azalırken esneklik, VO2maks değerleri anlamlı olarak artmıştır (p0.05). Vücut kütlesi, VKİ, sistolik ve diyastolik basınç, glukoz, esneklik, VO2maks ve total kolesterol değerlerinde NW eğitiminin etki büyüklüğünün daha fazla olduğu bulunurken trigliserid, VLDL-Kolesterol değerlerinde ise GY antrenmanının etki büyüklüğünün daha fazla olduğu bulunmuştur. Prehipertansif postmenopozal kadınlarda NW eğitimi kan basıncının ve glukozun düzenlenmesinde, esneklik ve aerobik kapasitenin artırılmasında GY antrenmanından daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the effects of Nordic walking training (NW) and traditional walking training (GY) on body composition, blood pressure, resting heart rate, blood lipid profile, fasting glucose, fasting insulin, aerobic capacity and flexibility in prehypertensive postmenopausal women. 34 women with an average age of 56.06 ± 7.03 years participated in our study. Participants were divided into three groups as control (n = 14), NW (n = 10) and GY (n = 10). Complete blood count was performed on the participants, body composition, blood pressure, resting heart rate were evaluated, the Cooper test was applied for their aerobic capacity and VO2max values were recorded, and their flexibility was evaluated with the sit and reach test. The exercises lasted 3 days a week and 8 weeks. While NW and GY group evaluations were made before and after exercise, only baseline values of the control group were taken. When the values before and after exercise were compared, weight, body mass index, hip circumference, systolic pressure, diastolic pressure, glucose, insulin, total cholesterol, triglyceride, LDL-Cholesterol, VLDL-Cholesterol values decreased significantly while flexibility and VO2max values increased significantly in the NW group (p 0.05). It was found that the effect size of NW training was greater in weight, BMI, systolic and diastolic pressure, glucose, VO2max, flexibility, and total cholesterol values, while the effect size of GY training was greater in triglyceride and VLDL-Cholesterol values. In prehypertensive postmenopausal women, NW training is more effective than GY training in regulating blood pressure and glucose, increasing flexibility and aerobic capacity.