Uluslararası ticaretin muhasebesi ve vergilendirilmesinde elektronik para ve kripto para uygulamaları ve ekonomik sonuçları
Electronic money and cryptocurrency applications and economic results in accounting and taxation of international trade
- Tez No: 739133
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ELMAS ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ekonominin bir sosyal bilim olarak hayatımıza girmesinden de eskiye dayanan ödeme araçlarının önemi, yeni bir sistem olan kripto para sisteminin ortaya çıkmasıyla güncelliğini günümüzde de korumaya devam etmektedir. Bu tez çalışmasında değişik ekonomik dönemlerde ve buhranların etkisiyle değişime uğrayan paranın, günümüzde teknolojinin de değişimine uğraması ile elektronik olarak işlem gören kripto paraların oluşturduğu yeni parasal sistemin ekonomi, dış ticaret, maliye ve vergi uygulamaları, yasalar, muhasebe ve finansal sistemde meydana getirdiği ve getireceği etkilerin bir araya getirilip yorumlanması ve bu alanların bir bütün olarak ele alınması amaçlanmaktadır. Kripto para birimi ve elektronik para sistemi, türleri, finans, muhasebe, maliye, devlet regülasyonları, makro indikatörlerle ilişkisi, elektronik para ile kıyaslanması, dış ticarette ödeme ve dış ticaret türleri üzerinde sistemin etkileri gibi konular ağırlıklı olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The importance of payment instruments, which dates back to the establishment of economics, continues to be up-to-date with the emergence of a new system, the electronic money system. In this thesis, the effects of money, which has changed in different economic periods and with the effect of depressions, and the effects of the new monetary system, which is formed by electronic money that is electronically traded today, on economy, foreign trade, fiscal and tax applications, laws, accounting and financial systems, are examined. It is aimed to bring together and interpret these areas as a whole. Crypto currency and electronic money system, its types, finance, accounting, fiscal policy, government regulations, its relationship with macro indicators, the explanation of crypto money, the effects of electronic money system on foreign trade payment and foreign trade types will be discussed.