Hepatit c virüs infeksiyonu ile beraber görülen deri hastalıkları
Cutaneous manifestations in patients positive for anti-hepatitis c virus antibodies
  1. Tez No: 650254
  2. Yazar: SEÇİL SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Şu anda dünya popülasyonunun yaklaşık %2-3'ünün infekte olduğu, non-A, non-B hepatitinin major etkeni olan hepatit C virüsü (HCV), karaciğer hastalıkları dışında bazı ekstrahepatik bozukluklara da neden olmaktadır. Bu bozuklukların en önemli bir kısmını deri ile ilgili hastalık ve bulgular oluşturmaktadır (1,2) Çalışmamızda HCV antikoru pozitif tespit edilen hastalarda, deri hastalıkları ve semptomlarının bulunma sıklığının araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla hepatit B yüzey antijeni ve insan immün yetmezlik virüs (HIV) antikoru negatif olan; anti-HCV antikoru poziitif olan hastaların, HCV infeksiyonuyla ilişkili olabilecek her türlü semptom ve deri bulgusunun varlığı araştırıldı. değerlendirmeler hem anti-HCV antikoru pozitif hastalar ile kontrol grubu arasında, hem de hepatit C'li olguların HCV RNA pozitif olan ve olmayanlar arasında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Cutaneous diseases can indicate the presence of hepatitis C virus (HCV) infection. The aim of this study was to analyse the frequency of cutaneous findings in HCV infection and HCV RNA positive cases in Turkey. Fifty consecutive patients positive for anti-HCV antibodies, negative controls, and patients positive and negative for HCV RNA were examined for any cutaneous findings that could be associated with HCV infection. The risk of infected patients developing cutaneous finding was higher than for non-infected individuals. Only pruritus showed a statistically significant difference in separate assessment of cutaneous symptoms. There were no differences in cutaneous findings in HCV RNA positive and negative cases. The risk of developing a dermatological finding, especially pruritus, was increased in HCV infection. However, because the number of patients in this study was too low to allow statistical evaluation of the prevalence of dermatological symptoms and diseases, multicentre studies including large numbers of patients are needed