3-6 yaş arası çocuklarda kan alma sırasında oluşacak ağrı ve korkuyu azaltmada ışıklı oyuncağın etkisi
The effect of lumi̇nous toy on pai̇n and fear to be reduced duri̇ng blood collecti̇on i̇n chi̇ldren 3-6 years old
  1. Tez No: 650276
  2. Yazar: MEHMET ALPEREN TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SONAY TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, çocuk kan alma birimine gelen 3-6 yaş arası çocuklarda kan alma işlemi sırasında oluşan ağrı ve korkuyu azaltmada ışıklı oyuncağın etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel araştırma türünde yapıldı. Çalışmanın verileri 1 Eylül-31 Ekim 2019 tarihleri arasında Karaman Devlet Hastanesi Çocuk Kan Alma Birimine gelen 3-6 yaş arası çocuklardan elde edildi. Örneklem büyüklüğü her grup için 58 çocuk olmak üzere toplamda 116 çocuk olarak belirlendi. Veri toplamada“Görüşme ve Gözlem Formu, Children's Fear Scale (CFS), Wong-Baker Faces, Işıklı Oyuncak ve Kronometre”kullanıldı. Veriler SPSS 21,0 paket programında yüzde, ortalama, standart sapma, ki kare, t testi, korelasyon analizi ve Krusskal Wallis testi ile değerlendirildi. Yapılan tez çalışmasında, çocukların korku ve ağrı durumları açısından deney ve kontrol grubu arasındaki farklılık incelendi. Deney grubundaki çocukların korku puan ortalaması 0,95±0,80 iken kontrol grubunda 3,00±0,74 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as an experimental research to determine the effect of the light toy on reducing pain and fear during blood collection in children aged 3-6 who came to the pediatric blood collection unit. The data were obtained from 3-6 aged children, who came to the Karaman State Hospital pediatric blood collection unit between 1 September and 31 October 2019. The sample size was determined as 116 children in total, 58 children for each group. The“Interview and Observation Form Children's Fear Scale (CFS), Wong-Baker Faces, Luminous Toy and Stopwatch”was used for data collection. The data were evaluated using percentage, mean, standard deviation, chi-square, t test, correlation analysis and Krusskal Wallis test in SPSS 21.0 package program. In the thesis study, the difference between the experimental and control groups in terms of children's fear and pain was examined. The fear score average of the children in the experimental group was 0,95 ± 0,80, while it was 3,00 ± 0,74 in the control group.