Çocuklarda manyetik rezonans görüntüleme (MRG) öncesi uygulanan video tabanlı eğitim programının anksiyeteye etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of video-based education program applied before children's pediatric magnetic resonance imaging (MRI) on anxiety: A randomized controlled study
- Tez No: 650290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Radiology and Nuclear Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma, manyetik rezonans görüntüleme öncesinde uygulanan Video Tabanlı Eğitim Programının çocuklarda- ebeveynlerde oluşan anksiyete ve görüntü kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ocak-Aralık 2019 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı Manyetik Rezonans Görüntüleme Bölümü'nde 4-15 yaş arası 66 çocukla gerçekleştirilmiştir. Girişim grubuna Manyetik Rezonans Görüntüleme öncesi Video Tabanlı Eğitim Programı uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında; Ebeveyn-Çocuk Tanıtıcı Bilgi Formu, Araştırmacı Gözlem Formu, Radyoloji Teknikeri Gözlem Formu, Spielberg Durumluk Kaygı Ölçeği, Yale Modifiye Preoperatif Anksiyete Ölçeği (Kısaltılmış Versiyonu) Çocuk Formu, Çocuk Korku Ölçeği, Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluk ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 19.0 paket programıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a randomized controlled manner to examine the effect of a video-based education program on image quality and the anxiety on children-parents during magnetic resonance imaging. There search was performed with 66 children between the ages of 4-15 at the Division of magnetic resonance imaging, Department of Radiology, Zonguldak Bülent Ecevit University Training and Research Hospital between January-December 2019. A video-based education program was applied to the intervention group before MRI. In data collection; Parent-Child Introductory Information Form, Researcher Observation Form, Radiology Technician Observation Form, Spielberg State Anxiety Scale, Short Version of the Modified Yale Preoperative Anxiety Scale in Young Children, Children's Fear Scale, Children's State Anxiety. The data were evaluated through the SPSS 19.0 package program.