Süperkapasitör elektrodu olarak selüloz asetat nanofiberlerin üretilmesi
Production of cellulose acetate nanofibers as supercapacitor electrodes
  1. Tez No: 969665
  2. Yazar: İBRAHİM SAMET TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARA SUBAŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Taşınabilir elektronik cihazlara olan ilginin artması, elektrikli araçların yaygınlaşması, yüksek hızlı trenlerin kullanımı, yüksek güç gerektiren iş makinelerinin gelişimi ve askeri teknolojiler gibi alanlar, daha yüksek kapasiteli ve verimli enerji depolama sistemlerine olan gereksinimi önemli ölçüde artırmaktadır. Bu doğrultuda enerji depolama sistemleri; yüksek kapasite, hızlı şarj-deşarj döngüsü ve uzun ömür gibi özellikler açısından sürekli gelişim göstermektedir. Süperkapasitörler, modern yaşamda yaygın olarak kullanılan etkili bir enerji depolama teknolojisidir. Bu sistemlerin üretiminde doğada çözünebilen malzemelerin kullanılması hem üretim hem de atık yönetimi açısından çevresel etkileri azaltmak adına önemlidir. Bu çalışmada, süperkapasitörlerin elektrot bölümünde kullanılmak üzere selüloz asetat (CA) temelli nanofiberler üretilmiştir. Selüloz asetat, doğada kolaylıkla bulunabilmesinin yanı sıra sigara izmaritleri gibi atıklardan da elde edilebilen ekonomik ve sürdürülebilir bir malzemedir. Süperkapasitör performansını artırmak amacıyla, CA; metal-organik çerçeve yapısına sahip UIO-66 ve Polivinilidin Florür (PVDF) ile birleştirilerek bir çözelti hazırlanmış ve bu çözelti elektrospinning (elektroeğirme) yöntemiyle nanofiber haline getirilmiştir. Elde edilen nanofiberler çeşitli yöntemlerle karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The demand for energy is steadily increasing due to the growing use of advanced technological devices. The rising interest in portable electronics, the widespread adoption of electric vehicles, the development of high-speed trains, heavy-duty machinery, and military technologies all contribute to the growing importance of high-capacity and efficient energy storage systems. As a result, energy storage technologies are evolving toward higher capacities, faster charge-discharge cycles, and longer lifespans. Supercapacitors are widely used energy storage systems in modern life. Incorporating biodegradable materials into their structure can significantly reduce environmental impact during both the production and disposal phases. In this study, cellulose acetate (CA)-based nanofibers were produced for use in the electrode component of a supercapacitor. Cellulose acetate is a cost-effective material that can be easily obtained from natural sources as well as from waste products such as cigarette filters. To enhance the conductivity and capacitance of the supercapacitor, a solution was prepared by combining CA with UIO-66, a metal-organic framework (MOF), and polyvinylidene fluoride (PVDF). Nanofibers were then fabricated using the electrospinning technique and subsequently characterized by various methods.