Ortaokul öğrencilerinde sağlık okuryazarlığı düzeyi ve ilişkili etmenler
Health literacy level and influential factors in secondary school students
- Tez No: 650291
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA BAYIK TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ortaokul öğrencilerinde sağlık okuryazarlığı düzeyi ve ilişkili etmenleri incelemek amacıyla yürütülen bu tanımlayıcı araştırma İzmir ilinde Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 4 ortaokulda (2 devlet ortaokulu, 2 özel ortaokul) yürütülmüştür. Toplam 431 öğrenci çalışmaya alınmıştır. Araştırmanın verileri 2018-2019 Eğitim Öğretim döneminde 29.05.2019 – 14.06.2019 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında sosyodemografik form ve Okul Çağındaki Çocuklar İçin Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği kullanılmıştır. Etik izinler alınarak toplanmıştır. Analizler IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0.
Özet (Çeviri)
This descriptive study, which conducted to examine the health literacy level and related factors in secondary school students, was conducted in 4 secondary schools (two state secondary schools, two private secondary schools) affiliated to Buca District National Education Directorate in İzmir. A total of 431 students were included in the study. The data of the research were collected between the dates of 29.05.2019 - 14.06.2019 during the 2018-2019 Academic Year. The data were collected by using the sociodemographic form and the Health Literacy Scale for School-Age Children, after obtaining ethical permissions.