ST. Thomas II kardiyopleji solüsyonu ile modifiye del nido kardiyopleji solüsyonunun miyokardiyal etkileri
Myocardial effects of modified del nido cardioplegia solution and ST. Thomas II cardioplegia solution
  1. Tez No: 650329
  2. Yazar: FATMA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL SELÇUK ÜNAL, DR. İLKER İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Miyokardiyal koruma kalp cerrahisinin temel taĢıdır ve kardiyoplejik arrest en yaygın kullanılan miyokard koruma yöntemlerinden biridir. St Thomas II kardiyopleji solüsyonu eriĢkin kalp cerrahisinde yaygın olarak kullanılmasına rağmen kısa aralıklarla verilmelidir. Bu çalıĢmanın amacı eriĢkin kalp cerrahisinde St Thomas II kardiyoplejisine alternatif olarak daha uzun arrest süreleri ile Modifiye del Nido kardiyoplejisinin uygulanabilirliliğini araĢtırmaktır. ÇalıĢma SBÜ Ankara DıĢkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde Aralık 2017-Aralık 2018 yılları arasında elektif KABG ameliyatı uygulanan hastaların retrospektif verilerinden yapılmıĢtır. Hastalar ameliyat sırasında uygulanan kardiyopleji tipine göre „modifiye del Nido kardiyopleji solüsyonu‟ kullanılan hasta grubu (MDN, n:20) ve „St. Thomas II kardiyopleji solüsyonu‟ kullanılan hasta grubu (ST II, n:20) olarak iki ayrı gruba ayrılmıĢtır. Hastaların AKK ve KPB sürelerine, postoperatif troponin I ve CK-MB değerlerine, EF ölçümlerine, defibrilasyon, inotrop ajan, ĠABP ve pacemaker ihtiyacına, hastane ve yoğunbakım yatıĢ sürelerine, hastane içi mortalite oranlarına bakılmıĢtır. Grupların AKK ve KPB süreleri MDN grubunda daha kısa olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildir (p=0,968 ve p=0,808 > α=0,05). Postoperatif 6, 12 ve 24.saatlerde ST II grubunun CK-MB değerleri MDN grubuna göre iststistiksel anlamlılık seviyesinde daha yüksektir (p=0,000, p=0,001, p=0,007< α=0,01). Postoperatif 6, 12, 24 ve 48. saatlerde ST II grubunun troponin I değerleri MDN grubuna göre istatistiksel anlamlılık seviyesinde daha yüksektir (p=0,002, p=0,002, p=0,002, p=0,005< α=0,01). St Thomas II grubundaki hastalar MDN grubundaki hastalara göre istatistiksel anlamlılık seviyesinde daha çok inotrop ilaç almıĢtır (p=0,001 α=0,05) ST II grubunda anlamlıdır (p=0,033
Özet (Çeviri)
Myocardial protection is the cornerstone of cardiac surgery and cardioplegic arrest is one of the most widely used myocardial protection methods. Although St Thomas II cardioplegia solution is widely used in adult cardiac surgery, it should be given at short intervals. The aim of this study is to investigate the applicability of Modified del Nido cardioplegia with longer arrest times as an alternative to St Thomas II cardioplegia in adult cardiac surgery. The study was conducted from the retrospective data of patients who underwent elective CABG surgery between December 2017 and December 2018 in the Department of Cardiovascular Surgery of the SBU Ankara DıĢkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital. According to the type of cardioplegia applied during the surgery, the patients were divided into two separate groups which are „modified del Nido cardioplegia solution‟ (MDN, n:20) group and the „St. Thomas II cardioplegia solution‟ (ST II, n:20) group. In this study, postoperative troponin I and CK-MB values, EF measurements, crossclemp durations and CPB durations, defibrillation requirement, inotropic agent, IABP and pacemaker requirement, hospital and intensive care stay, and in-hospital mortality rates were examined. Although the cross-clemp durations and CPB durations of the groups were shorter in the MDN group, they were not statistically significant (p= 0,968 and p =0,808> α = 0,05). At postoperative 6th, 12th and 24th hours, the CK-MB values of the ST II group were higher than the MDN group at the statistical significance level (p=0,000, p=0,001, p=0,007 α = 0,05), while it was significant in the ST II group (p = 0,033