Koroner arter bypass greftleme (CABG) yapılan hastalarda Del Nido, kan mikroplejisi ve St.Thomas II kardiyopleji solüsyonlarının karşılaştırılması
A comparison of Del Nido, blood microplegia and St.Thomas II cardioplegia solutions in patients who have been performed with coronary artery bypass grafting (CABG)
  1. Tez No: 682080
  2. Yazar: MUSTAFA AKDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SABİT KOCABEYOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Açık kalp cerrahisinin başladığı ilk yıllardan beri intraoperatif ve postoperatif morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerinden biri miyokardiyal korumanın yetersiz olmasıdır. Kristalloid veya tam kanda yüksek potasyumlu kardiyopleji kalp cerrahisinde 1980'li yıllardan beri standart uygulama olarak kullanılmaktadır. St.Thomas II solüsyonu ve Del Nido solüsyonu kliniğimizde koroner arter bypass cerrahisi ameliyatlarında uzun zamandır güvenli ve efektif bir şekilde kullanılmakla birlikte, mikropleji solüsyonunun da kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde de kullanılan St.Thomas II, Del nido ve mikropleji kardiyopleji solüsyonlarının myokard koruması üzerindeki etkinliklerinin klinik, biyokimyasal ve ekokardiyografik veriler üzerinden karşılaştırılmasıdır. Materyal-metod: Şubat 2020- Şubat 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde, koroner anjiyografi sonuçlarına göre koroner arter bypass cerrahisi yapılmasına karar verilen 157 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar koroner arter bypass cerrahisi operasyonu sırasında Del Nido solüsyonu, St Thomas II solüsyonu ve mikropleji solüsyonu kullanımına göre 3 gruba ayrılmıştır. Hastaların preoperatif, intraoperatif (kardiyopleji solüsyonunun özellikleri, x-klemp ve CPB süreleri, kan gazı parametreleri vb.) ve postoperatif verileri (inotrop ihtiyacı, kardiyak biyomarker değerleri, ekokardiyografik ölçümleri, komorbidite durumları vb.) karşılaştırılmıştır. Bulgular: Koroner arter bypass cerrahisi operasyonu sırasında Del Nido solüsyonu %56 (n=88), St Thomas II solüsyonu %23,6 (n=37), mikropleji solüsyonu %20,4 (n=32) hastada kullanılmıştır. Her üç grup arasında hastaların yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, preoperatif komorbidite varlığı, laboratuar değerleri ve ekokardiyografi değerleri açısından istatistiksel anlamlı fark tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: Since the first years of open heart surgery, one of the most important causes of intraoperative and postoperative morbidity and mortality is inadequate myocardial protection. Crystalloid or high potassium cardioplegia in whole blood has been used as standard practice in cardiac surgery since the 1980s. While St.Thomas II solution and Del Nido solution have been used safely and effectively in coronary artery bypass surgery in our clinic for a long time, the use of microplegia solution is becoming widespread. The aim of this study is to compare the efficacy of St.Thomas II, Del nido and microplegia cardioplegia solutions, which are also used in our clinic, on myocardial protection based on clinical, biochemical and echocardiographic data. Methods: Between February 2020 and February 2021, 157 patients who were decided to have coronary artery bypass surgery according to the results of coronary angiography in the Department of Cardiovascular Surgery of the Ankara City Hospital of Health Sciences University were included in the study. Patients were divided into 3 groups according to the use of Del Nido solution, St Thomas II solution and microplegia solution during coronary artery bypass surgery. Preoperative, intraoperative (characteristics of cardioplegia solution, x-clamp and CPB times, blood gas parameters, etc.) and postoperative data (inotrope requirement, cardiac biomarker values, echocardiographic measurements, comorbidity status, etc.) of the patients were compared. Results: Del Nido solution was used in 56% (n=88), St Thomas II solution in 23.6% (n=37), and microplegia solution in 20.4% (n=32) patients during coronary artery bypass surgery. There was no statistically significant difference between the three groups in terms of age, gender, body mass index, presence of preoperative comorbidity, laboratory values and echocardiography values.