Ailevi akdeniz ateşi tanısı ile takip edilen pediatrik hastalarda nörolojik bulgu ve semptomların araştırılması
Investigation of neurological signs and symptoms in pediatric Familial Mediterranean Fever patients
  1. Tez No: 650358
  2. Yazar: POLAT CENGİZ BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT BORA ÇARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi ülkemizde sık görülen otozomal resesif geçiş gösteren; ateş, karın ağrısı, eklem ağrısı, göğüs ağrısı şeklinde tekrarlayan ataklar ile karakterize inflamatuvar bir hastalıktır. Nörolojik tutulumlar AAA hastalarında nadir görülmektedir. Çalışmamızın amacı AAA hastalarında nörolojik bulguların değerlendirilmesiydi. Çalışmaya MEFV gen mutasyonu pozitif saptanmış 625 hasta dahil edildi ve retrospektif olarak dosyaları tarandı. Hastaların ortalama yaşı 13,02 ± 5,18 yıl idi. Hastaların %23,2'sinde nörolojik semptom belirlendi. En sık gözlenen nörolojik semptom baş ağrısı (%11,8) idi. Hastaların %6,19'unda AAA'ya eşlik eden nörolojik hastalık tanısı tespit edildi. Epilepsi en sık gözlenen nörolojik hastalık idi ve hastaların %2,88'inde bulundu. Nörolojik hastalıkların prevalansı topluma kıyasla daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever is common in our country, showing autosomal recessive transition; it is an inflammatory disease characterized by recurrent attacks in the form of fever, abdominal pain, joint pain, chest pain. Neurological involvements are rare in FMF patients. The aim of our study was to evaluate the neurological findings in FMF patients. 625 patients whose MEFV gene mutation was found positive, were included in the study and their files were scanned retrospectively. The mean age of patients was 13.02 ± 5.18 years. Neurological symptoms were detected in 23.2% of the patients. The most observed neurological symptom was headache (11.8%). Neurological disease accompanying FMF was detected in 6,19% of the patients. Epilepsy was the most common neurological disease and was found in 2.88% of patients. The prevalence of neurological diseases was higher than the society.