Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi çalışanlarında bel ağrısı sıklığı, etkileyen faktörler ve bel ağrısının yaşam kalitesi üzerindeki etkisi
The frequency of low back pain, affecting factors and the effect of low back pain on quality of life in eskişehir Osmangazi University Health Practice and Research Hospital employees
- Tez No: 650357
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bel ağrısı prevalansının yıllık %15-45 olduğu, yaşam boyu prevalansın ise %84'e ulaştığı bildirilmektedir. Bel ağrısı, yetişkin bireylerin hayatının en az bir döneminde yaşadığı, yaşam kalitesini etkileyen ve iş gücünü kayıplarına neden olan bununla beraber tanı ve tedavi prosedürleri bakımından değerlendirildiğinde de yüksek maliyetlere yol açabilen sık görülen önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çalışanlarında Bel Ağrısı Sıklığı, Etkileyen Faktörler ve Bel Ağrısının Yaşam Kalitesi Üzerindeki Etkisinin belirlenmesi hedeflemiştir. Çalışmamıza Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi çalışanlarından katılmayı kabul eden 18 yaş üstü 400 çalışan dahil edildi. Araştırmaya katılan çalışanlarda yaşam boyu bel ağrısı varlığı %61, son bir yılda bel ağrısı varlığı %56.1 olarak tespit edilmiştir. Bel ağrısı olanların %60.7'si (n=148) kadın, %39.3'ü (n=96) erkektir. Araştırmamızda en sık bel ağrısı sırasıyla personellerde (%68) ve hemşirelerde (%61.2) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is reported that the prevalence of low back pain is 15-45% annually, and the lifetime prevalence reaches 84%. Low back pain is a common and important health problem that adults experience in at least one period of their lives, affecting the quality of life and causing loss of workforce, however, when evaluated in terms of diagnosis and treatment procedures, it can cause high costs. In this study, it was aimed to determine the Prevalence of Low Back Pain, Affecting Factors and the Effect of Low Back Pain on Quality of Life in Eskişehir Osmangazi University Health Practice and Research Hospital Employees. 400 employees over the age of 18 who agreed to participate in Eskişehir Osmangazi University Health Practice and Research Hospital were included in our study. In the employees participating in the study, the presence of lifetime low back pain was detected as 61%, and the presence of low back pain in the last year was 56.1%. 60.7% (n = 148) of those with low back pain are female and 39.3% (n = 96) are male. In our study, the most common low back pain was detected in staff (68%) and nurses (61.2%), respectively.