Tarımsal alanda bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı: Adana ili örneği
Use of information and communication technology in agricultural area: Example of Adana province
  1. Tez No: 650406
  2. Yazar: TUĞÇE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
İçinde bulunduğumuz 21. yüzyıl“bilgi çağı”olarak adlandırılabilir. Her sektörde ihtiyaç duyduğumuz bilgilere iletişim araçları sayesinde ulaşabilmekteyiz. Tarım sektöründe de iletişim araçları birçok konuda önem arz etmektedir. Pazar fiyatlarını öğrenme, pazara ulaşma, ürünleri daha hızlı ve kolay bir şekilde pazarlama, tüccarlar ve aracılar ile iletişim kurma, bitkisel ve hayvansal konularda bilgi alma almak için Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden (BİT) yararlanılmaktadır. Bu sebeple bireylerin BİT araçlarından fayda artıkça, kullanım oranları da artış gösterecektir. Böylece bilgiye daha hızlı ulaşan çiftçinin geliri artacak, buna bağlı olarak milli gelirde de artış olacaktır. Ölçümde her ne kadar sıkıntı yaşansa da BİT'in kırsal kalkınmaya katkısı göz ardı edilemez. Bu çalışmada, Adana ili kırsalında yaşayan çiftçilerin, BİT'in kullanım düzeyleri, kullanımlarını etkileyen durumlar ve bu durumların faydalılık düzeyleri incelenmiştir. Arazi büyüklükleri küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelere ayrılmış ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Ayrıca çeşitli tarımsal bilgileri internetten alma durumu ile faydalılık düzeylerine göre 6 farklı Sıralı Probit Analiz sonuçları sunulmuştur. 150 çiftçi ile yüzyüze yapılan anket çalışması ve yapılan analizler sonucunda bireyler internetten aldıkları bilgileri faydalı buldukça, tarımsal bilgiye internetten daha fazla ulaşmak istedikleri sonuçlar arasındadır. Çiftçilerin gelirleri artıkça internet kullanarak tarımsal faaliyette bulunma olasılıkları artmaktadır. Ayrıca yaş artıkça bireylerin internetten aldıkları faydanın azaldığı görülmüştür. Eğitim seviyesi ve işletme genişliği arasında anlamlı bir sonuç bulunurken, çiftçilerin internet kullanımındaki en büyük sıkıntı yabancı dil yetersizliği olarak belirlenmiştir. Ev telefon aboneliğinin azalması ve buna karşılık cep telefon aboneliğinin hızla artması bireylerin bilgiye daha hızlı ve efektif bir şekilde ulaşmalarını sağlamaktadır. BİT araçlarının her geçen gün hayatımıza nüfuz etmesinin kaçınılmaz sonuçlarından biri de şu an ki yaşam koşullarımızın geçmişe göre daha iyi duruma gelmesi olmuştur. Çalışma eğitim, hukuk ve sağlık konularında bireylerin farkındalıkları ve bilgi birikimlerinin geçmişe göre artış olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The 21st century we are in can be called the“information age”. We can reach the information we need in every sector through communication tools. Communication tools are also important in many issues in the agricultural sector. Information and Communication Technologies (ICT) are used to learn about market prices, to reach the market, to market products more quickly and easily, to communicate with traders and intermediaries, to get information on vegetable and animal matters. For this reason, as individuals benefit from ICT tools, their usage rates will also increase. Thus, the income of the farmers who has access to the information faster will increase and the national income will increase accordingly. Although there are difficulties in clear measurement, the contribution of ICT to rural development cannot be ignored. In this study, the usage levels of ICT of the farmers living in rural areas of Adana province, the conditions affecting their use and the usefulness levels of these situations were examined. Enterprises are divided into small, medium and large according to their land size and comparative analysis has been made. In addition, 6 different Ordered Probit Analysis results were presented according to the status of getting various agricultural information from the internet and their usefulness levels. As a result of face-to-face surveys and analyzes conducted with 150 farmers, it is among the results that individuals want to access agricultural information more on the internet as they find the information they receive from the internet useful. As farmers' incomes increase, their possibility to engage in agricultural activities using the internet increases. In addition, it has been observed that as the age increases, the benefit individuals receive from the internet decreases. While a significant result was found between the education level and the size of the enterprise, the biggest problem in farmers' internet use was determined as the lack of foreign languages. The decrease in home telephone subscription and the rapid increase in mobile phone use in turn enable individuals to access information more quickly and effectively. One of the inevitable consequences of the penetration of ICT tools into our lives day by day is that our current living conditions are getting better than in the past. The study showed that individuals' awareness and knowledge of education, law and health issues have increased compared to the past.